سازمان عفو بین الملل روز پنجشنبه (24 سرطان/تیر- 15 جولای) اعلام کرد که پناهجویان در اردوگاه های مهاجران در لیبیا برای دسترسی به آب آشامیدنی، مواد غذایی و سرویس های بهداشتی مجبور می شوند تا به رابطه های جنسی اجباری تن بدهند.

به گزارش بخش حقوق بشر آریاتودی؛ در گزارش این سازمان مدافع حقوق بشر آمده است که پناهجویان در لیبیا در معرض سوءاستفاده جنسی از سوی نگهبانان اردوگاه های مهاجران قرار می گیرند. سازمان عفو بین الملل در گزارش خود نوشته است که شرایط اردوگاه های نگهداری از پناهجویان در لیبیا بدتر شده است. این در حالی است که این اردوگاه ها اخیرا تحت نظر وزارت داخله لیبیا قرار گرفته است.

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار تعطیلی این اردوگاه ها شده اند.

یک زن پناهجو به سازمان عفو بین الملل گفته است: «ماموران اردوگاه می گویند شاید به آب و رختخواب نیاز داشته باشی و بگذار با تو رابطه جنسی داشته باشم تا آزادت کنم».

تعداد دیگری از پناهجویان هم گفته اند که در اردوگاه های لیبیا به آنها تجاوز جنسی شده است. گزارش سازمان عفو بین الملل به دنبال گفتگوی کارکنان این نهاد با ۵۳ پناهجوی ۱۴ تا ۵۰ ساله از کشورهای نیجریا، سومالیا و سوریه تهیه شده است. شماری از زنان باردار در این اردوگاه ها به عفو بین الملل گفته اند که بارها از سوی ماموران اردوگاه ها مورد تجاوز جنسی قرار گرفته اند.

گزارش های زیادی از سال ۲۰۱۷ میلادی تاکنون درباره ضرب و جرح و شکنجه پناهجویان و عدم دسترسی آنها به امکانات بهداشتی و مواد غذایی در اردوگاه های لیبیا منتشر شده است.

گارد ساحلی لیبیا که از حمایت مالی اتحادیه اروپا بهره می برد حدود ۱۵ هزار پناهجو را طی شش ماه گذشته از دریای مدیترانه به لیبیا بازگردانده است. شماری از نمایندگان پارلمان اروپا از کمیسیون اتحادیه اروپا خواسته اند تا به حمایت مالی از گارد ساحلی لیبیا پایان دهد. به گفته آنها کشور لیبیا محلی «امن» برای پناهجوبان محسوب نمی شود.

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email