معصومه علی‌زاده پس از اینکه مجبور شد افغانستان را به خاطر دوچرخه سواری ترک کند حالا برای حضور در بازی‌های المپیک توکیو در تیم پناهندگان حضور خواهد داشت.

به گزارش بخش زنان آریاتودی؛ معصومه دوچرخه‌سوار ۲۴ ساله افغانستانی، سال‌ها می‌شود که کشورش را به مقصد فرانسه ترک کرده تا بتواند رشته ورزشی مورد علاقه‌اش را دنبال کند.

او این روزها به سختی مشغول تمرین است تا برای مسابقات المپیک توکیو آماده باشد. به همین خاطر راهی سوییس شده تا در روزهای منتهی به اعزام به جاپان به طور فشرده همراه با مربی‌اش تمرین کند.

او درباره تجربه دوچرخه سواری اش در افغانستان می‌گوید: «می‌دانستم که این کار دشواری است اما هرگز تصور نمی‌کردم که مردم ما را مورد آزار و اذیت قرار دهند. در آغاز و سال اول که شروع به دوچرخه‌سواری کردم برایم اتفاق افتاده بود که فردی که داخل موتر بوده با دست خود به پشت من ضربه بزند و همچنین دیدم که این مساله تقریبا تجربه مشترک بسیاری از زنان دوچرخه‌سوار افغانستان است».

نماینده تمام زنان افغانستان هستم

او از اینکه در تیم پناهندگان در مسابقات المپیک توکیو حاضر می‌شود خرسند است و می‌گوید: «حضور در این مسابقات تنها برای شخص من نیست بلکه من نماینده تمام زنان افغانستان هستم و تمامی زنانی که مانند زنان افغانستان حق دوچرخه‌سواری ندارند. تیم پناهندگان حتا از پرچم کشورم نیز قوی‌تر است چرا که اگر من تنها پرچم خود را نمایندگی می‌کردم تنها نام افغانستان در میان بود؛ اما حالا من به نمایندگی از جهان و تمام ۸۲ میلیون پناهنده در این مسابقات حضور دارم و این کار ساده‌ای نیست. من تمام ملیت‌ها و کشورها را نمایندگی خواهم کرد یا به عبارتی نماینده نوع بشر خواهم بود».

«فرانسوی‌ها هم یک زن محجبه دوچرخه‌سوار می‌بینند»

او در همین حال می‌گوید: «این همچنین برای کشورهایی مانند فرانسه نیز جالب است که برای نخستین بار یک زن محجبه را روی دوچرخه می‌بیند و برای آنها کمی عجیب است».

کمیته بین‌المللی المپیک به ۵۶ ورزشکار پناهنده «بورسیه همبستگی» اعطا کرد که از این تعداد ۲۹ نفر برای شرکت در توکیو انتخاب شدند.

قبل از ورود به جاپان معصومه برای شرکت در یک دوره آموزش فشرده در مرکز دوچرخه سواری جهانی یو‌سی‌آی درغرب سوییس آموزش می‌بیند.

معصومه بسیار باهوش است

ژان ژاک هنری، مربی او در این مرکز می گوید او بهترین دوچرخه سوار زن است که از افغانستان بیرون آمده و از پیشرفت سریع وی تحت تاثیر قرار گرفته است.

مربی این دختر جوان افغانستانی نیز می‌گوید: «معصومه بسیار باهوش است، اشتباهات را به سرعت تصحیح کرده و در فرصت باقیمانده تلاش می‌کند سرعتش را بالاتر ببرد».

بازی‌های المپیک توکیو امسال بدون حضور تماشاگر برگزار می‌شود. علت اتخاذ این تصمیم‌ از سوی دولت جاپان گسترش دوباره ویروس کرونا در این کشور است.

آریاتودی – بخش زنان در آیینه اجتماع

Print Friendly, PDF & Email