محمد یحیا حفیظی جوزجانی شاعری که در بیش‌تر از پنجاه سال گذشته از سرآمدان شعر در زبان ازبیکی در شمال افغانستان بود در بیمارستانی در هند درگذشت.

به گزارش بخش ادبیات آریاتودی؛ حفیظی در هنگام مرگ ۷۹ سال داشت و در نزدیک به دو سال گذشته در دهلی پایتخت هند زندگی می‌کرد. او در یک‌ماه اخیر در اوج همه‌گیری کرونا در هند، به کووید۱۹ مبتلا شد و از دنیا رفت.

پیکر او به افغانستان منتقل شد؛ اما به دلیل ادامه‌ نبردها در مسیر جوزجان-سرپل بستگان و دوستان این شاعر نتوانستند او را در زادگاهش در سرپل به خاک بسپارند. مراسم خاکسپاری در شهر شبرغان انجام شد.

حفیظی جوزجانی آثار شعری خود را به دو زبان فارسی و ازبیکی خلق کرده و مهمترین‌شان یک مجموعه ازبیکی او «محبت‌نامه دیوانی» و دیگری «دیوان انجمن‌آرا» به زبان فارسی است.

مجموعه‌ای از شعرهای او به زبان ازبیکی با عنوان «نوایی گه ساوغه» یعنی “هدیه‌ای برای نوایی”، نوعی شرح احوال مردم روزگار کنونی افغانستان در پیشگاه علی‌شیر نوایی است که پدر ادبیات ازبیکی محسوب می‌شود.

از او همچنین اشعار زیادی در قالب‌های غزل، مثنوی، رباعی و دوبیتی به زبان‌های پشتو، ترکمنی و لهجه هزارگی منتشر شده است.

حفیظی در میان مردم عام بخاطر طنزآلود بودن شماری از اشعارش و نیز به دلیل ترانه‌هایی که برای آوازخوان‌های ازبیک افغانستان ساخته، شهرت دارد.

شهرت او در میان اهل قلم و به ویژه نویسندگان و شاعران در بخش‌هایی از شمال افغانستان در کنار اهمیتی که به آثار شعری‌اش داده می‌شود، بخاطر فعالیت‌هایی نیز است که او در زمینه‌های فرهنگی انجام داد.

حفیظی معلم مکتب بود و دانش‌آموزان زیادی در شهرهای سرپل و شبرغان در چهل سال گذشته شاگردان او بوده‌اند.

عهده‌داری ریاست اطلاعات فرهنگ جوزجان و ریاست شورای فرهنگی علی‌شیر نوایی از سمت‌‌های رسمی او در سال‌های اخیر بوده است.

این شاعر آثاری نیز در زمینه اشاعه زبان و ادبیات ازبیکی پدید آورده است.

گردآوری غزل‌های نادره بیگم از شاعران اواخر سده ۱۸ میلادی و مجموعه اشعار جوهری فاریابی نیز از جمله‌ کارهای اویند.

جوزجانی بیشتر سال‌های عمر خود را در ولایت جوزجان گذارند. آنگونه که اعضای خانواده‌اش به بی‌بی‌سی فارسی گفته‌اند او در ماه‌های گذشته در پی افزایش خشونت‌ها در شمال افغانستان به هند رفت.

حفیظی وقتی جان خود را در معرض خطر دید، به هند رفت و در آنجا اقامت اختیار کرد.

اما گسترش همه‌گیری کرونا در ماه‌های اخیر در هند او را نیز در امان نگذاشت و سرانجام به علت ابتلا به بیماری کووید۱۹ در روز ۱۵ سرطان/تیر از دنیا رفت.

آریاتودی – بخش ادبیات

Print Friendly, PDF & Email