پنج زن و سه مرد سینماگر بناست به ریاست اسپایک لی، کارگردان نامدار امریکایی، فلم‌های بخش مسابقه هفتادوچهارمین جشنواره “کَن” را داوری کنند.

به گزارش بخش فرهنگی آریاتودی؛ متی یوپ، کارگردان فرانسوی-سنگالی، سونگ‌هانگ‌ هو بازیگر کوریای، طاهر رحیم، بازیگر فرانسوی، مگی گیلن‌هال، بازیگر امریکایی، کلبر مندونسا فیلیو، کارگردان برازیلی، میلن فارمه، خواننده و بازیگر فرانسوی، جسیکا هوسنر، فلمساز اتریشی و ملانی لوران، بازیگر فرانسوی داوری جشنوارهٔ کن ۲۰۲۱ را برعهده خواهند داشت.

سه بازیگر

سونگ هانگ هو، داور امسال، یکی از بازیگران فلم کوریای «انگل» (پارازیت) بود که در سال ۲۰۱۹ نخل طلا را به خانه برد. و طاهر رحیم، بازیگر فرانسوی نیز که با ایفای نقش اصلی فلم «یک پیامبر» ساخته ژاک اودریار به شهرت رسیده بود، و اخیرا به هالیوود راه یافته، دیگر بازیگر مردی است که در هیات داوران امسال حضور دارد.

ملانی لوران، بازیگر و کارگردان فرانسوی نیز مستند معروف «فردا» را به همراه سیریل دیون در کارنامه دارد که مضمونش یعنی محیط زیست، مضمون ویژه جشنواره امسال است. مگی گیلن‌هال بازیگر زن امریکایی و دیگر عضو هیات داوران امسال، بیشتر شهرتش را مرهون بازی در «بتمن؛ شوالیه تاریکی» ساخته کریستوفر نولان است.

داوران کارگردان

اما کارگردانانی که بناست در کنار باقی اعضای هیات داوران فلم‌های بخش مسابقه را داوری کنند عبارتند از؛ کلبر مندونسا فیلیو، کارگردانی برازیلی که خود در جشنواره کن سال ۲۰۱۹ با فلم «قوش شب» جایزه ویژه هیات داوران گرفت، جسیکا هوسنر اتریشی سازنده فلم «جوی کوچک»، و متی دیوپ فرانسوی-سنگالی که با نخستین فلمش «آتلانتیک» با موضوع مهاجران جوان جایزه بزرگ جشنواره کَن ۲۰۱۹ را از آن خود کرد.

ستاره موسیقی جدانشدنی از سینما

و سرانجام نام میلن فارمه، ستاره پرآوازه موسیقی فرانسه که ایفای چندین نقش سینمایی را نیز در کارنامه دارد فهرست هیات داوران جشنواره امسال را کامل می‌کند، برگزارکنندگان جشنواره امسال گفته‌اند تصویر وی «از جهان تصویر و سینما جدانشدنی» است.

داوران امسال بناست درباره ۲۴ فلم بخش مسابقه نظر بدهند که ساخته‌های کارگردانان معروفی چون نانی مورتی ایتالیایی، شان پن امریکایی، و کیریل سربرنیکوف روسی در میان آنهاست. در جشنواره کن ۲۰۲۱ همچنین بناست نخل طلای یک عمر فعالیت هنری به جودی فاستر، بازیگر نامدار امریکایی اعطا شود.

هفتادوچهارمین دوره جشنواره فلم کن از ۶ تا ۱۷ جولای/ ۱۵ تا ۲۶ سرطان/تیر برگزار خواهد شد. این جشنواره در سال ۲۰۲۰ به دلیل محدودیت‌های ناشی از همه‌گیری کرونا برگزار نشد و گردانندگان آن به نمایش محدود برخی از آثار برگزیده بسنده کردند.

آریاتودی – بخش فرهنگی

Print Friendly, PDF & Email