دیدبان حقوق بشر از دولت افغانستان خواسته کودکانی را که به اتهام همکاری با گروه‌های تروریستی در کشور بازداشت کرده، رها کند و با سازمان ملل و کشورهای کمک کننده برنامه‌ای را برای بازگشت مجدد آنان به جامعه در نظر گیرد.

به گزارش بخش حقوق بشر آریاتودی؛ به گفته این نهاد، صدها کودک به اتهام همکاری با گروه های تروریستی نظیر طالبان و داعش و سایر گروه‌های مسلح در بازداشت هستند و این نهاد مدعی شده که آنان در بازداشتگاه‌های دولتی شکنجه می‌شوند.

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان بازداشت کودکان را از صفوف نظامی طالبان تایید می‌کند؛ اما شکنجه آنان را به شدت رد کرده، می‌گوید این کودکان پس از گذراندن برنامه‌های سالم آموزشی به خانواده‌های آنان سپرده می‌شوند.

رحمت الله اندر، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که طالبان کودکان را در صفوف شان جا داده و از آنان برای اهداف شان در جنگ کار می‌گیرند.

به گفته او؛ حکومت افغانستان کودکانی را که امکان زیان رسیدن به آنها وجود داشت و یا در جنگ از آنها استفاده می‌شد و یا ممکن هدف حملات “تروریستی” قرار گیرند بازداشت کرده و بعد از برنامه‌های آموزشی دوباره به خانواده آنها بازگردانده می‌شوند.

صفی الله جلالزی، سخنگوی اداره تنظیم زندانهای افغانستان نیز در گفتگو با بی‌بی‌سی، شکنجه کودکان را در زندان رد کرد و گفت که حدود ۷۰۰ کودک کمتر از ۱۸ سال به اتهام‌های مختلف در سراسر این کشور زندانی هستند که در مراکز تربیت و اصلاح نگهداری می‌شوند و این مراکز تسهیلات آموزشی را برای این کودکان فراهم می‌کند.

به گفته دیدبان حقوق بشر؛ بر اساس گزارش شورای امنیت سازمان ملل که در جون سال جاری میلادی نشر شده، دیدبان حقوق بشر دریافته که این کودکان در محل‌های نظامی بر خلاف قانون افغانستان نگهداری می‌شوند.

دیدبان حقوق بشر گفته که اغلب این کودکان مجبورند اسناد و اعترافاتی را امضا کنند که درباره آن اطلاع ندارند. آنان به جرایم مبهم همانند “جرایم تروریسم” متهم می‌شوند و ممکن برای ۱۵ سال زندانی شوند.

این نهاد مدعی شده که شماری از کودکان به این دلیل بازداشت می‌شوند که والدین آنان با گروه‌های شورشی ارتباط دارند.

در این گزارش از جو بیکر؛ مدیر حمایت از حقوق کودکان این نهاد نقل قول شده است: «بازداشت و شکنجه کودکانی که قبلا توسط گروه‌های مسلح شورشی قربانی شده‌اند غیرانسانی و آسیب زننده است».

او افزوده است؛ بجای اینکه بگذارند این کودکان به باد فراموشی سپرده و در زندان رنجور شوند، دولت افغانستان، سازمان ملل و کمک کنندگان بین‌المللی باید فورا برنامه ادغام مجدد آنان را در جامعه در نظر گیرند.

این نهاد افزوده است؛ در گزارش دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) آمده؛ این کودکان به اتهام خشونت بیشتر از بزرگان مورد شکنجه قرار می‌گیرند. مصاحبه‌ای که با نزدیک به ۴۴ درصد آنان انجام شده اطلاعات معتبری را درباره شکنجه و فراهم سازی خدمات بهداشتی مهیا می‌کند.

به گفته دیدبان حقوق بشر این مصاحبه که در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ میلادی توسط یوناما انجام شده، نشان می‌دهد که کودکان حدود ۱۰ سال در نهادهای نظامی و امنیتی در بازداشت هستند.

بر اساس این گزارش؛ در دوران جنگ‌های داخلی افغانستان گروه‌ها و نیروهای نظامی هزاران کودک را برای جنگ و نقش حمایتی استخدام کرده‌اند که خلاف قانون بین المللی است. گروه تروریستی داعش و طالبان و سایر گروه‌های مسلح از کودکان برای انجام حمله انتحاری، کارگذاری مواد انفجاری و مشارکت در جنگ استفاده می‌کنند. نیروهای امنیتی افغانستان نیز کودکان را استخدام و از آنان استفاده می‌کنند.

این نهاد گفته که بر خلاف کشورهای درگیر جنگ همانند کنگو، نیجریا و سودان جنوبی، افغانستان هیج برنامه‌ای برای برگشت مجدد کودکانی که با گروه‌های مسلح همکاری داشته‌اند، ندارد. این نهاد گفته که بر اساس موافقت نامه دوحه میان امریکا و طالبان پنج هزار زندانی گروه طالبان رها شدند؛ ولی هیچ یک از آنان کودکان نبودند.

جو بیکر، گفته است که این کودکان در حال فراموش شدن هستند و ادامه بازداشت و بدرفتاری با آنها باعث جلوگیری از خشونت آینده نخواهد شد.

او از نهادهای که نگران آینده افغانستان هستند، خواسته که باید آزادی و بازگشت مجدد این کودکان را در اولویت قرار دهند و اطمینان حاصل کنند که حمایت از آنان موضوع مهم در روند گفتگوهای صلح باشد.

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email