وزارت دادگستری آمریکا روز سه شنبه (1 سرطان/تیر – 22 جون) گفت که دامنه اینترنتی ۳۳ وبسایت مورد استفاده ‘اتحادیه رادیوها و تلویزیون اسلامی’ ایران و سه وبسایت تحت مدیریت گروه شبه نظامی کتائب حزب الله عراق که مورد حمایت ایران است را به دلیل “نقض تحریم های آمریکا” مسدود کرده است.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ در بیانیه وزارت دادگستری که ساعاتی بعد از توقیف این دامنه ها منتشر شد آمده است: “دفتر کنترل دارایی های خارجی آمریکا، اتحادیه رادیوها و تلویزیون اسلامی (آی آر تی وی یو) را به دلیل آنکه تحت مالکیت یا مدیریت نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است به عنوان یک نهاد طبقه بندی شده ویژه (اس دی ان) تعیین کرد.”

اگر نهادی از سوی دولت آمریکا “اس دی ان” شناسایی شود نمی تواند بدون مجوز دفتر کنترل دارایی های خارجی آمریکا در زمینه دامنه اینترنتی (domain) و راه اندازی وبسایت، خدمات دریافت کند.

در این بیانیه آمده است که تعیین اتحادیه رادیوها و تلویزیون اسلامی ایران به عنوان “اس دی ان” به این دلیل بود که “رژیم ایران فرآیند انتخاباتی ایالات متحده را با تلاش های گستاخانه برای ایجاد تفرقه در میان رای دهندگان با انتشار اطلاعات غلط در فضای مجازی و تلاش برای نفوذ شرورانه با هدف گمراه کردن رای دهندگان هدف گرفت.”

این وزارتخانه در بیانیه تازه خود نوشت که ۳۳ دامنه اینترنتی ضبط شده “آی آر تی وی یو” تحت مالکیت یک شرکت آمریکایی هستند.

وبسایت‌های تلویزیون عرب زبان العالم، تلویزیون پرس‌تی وی و شبکه الکوثر و وبسایت تلویزیون المسیره حوثی‌ها در روز سه‌شنبه، اول تیرماه، متن اطلاعیه‌ای را با مهر وزارت بازرگانی ایالات متحده و اداره پلیس فدرال – اف‌بی‌آی – نشان می‌دهد.

پرس تی وی شبکه اصلی انگلیسی زبان جمهوری اسلامی و العالم شبکه اصلی عربی زبان صدا و سیماست.

در این اطلاعیه‌ها به زبان انگلیسی آمده است که “براساس حکم توقیف … و در راستای اقدامات اجرایی اداره صنایع و امنیت [وابسته به وزارت بازرگانی]، دفتر اعمال مقررات صادرات [وابسته به وزارت بازرگانی] و اداره پلیس فدرال [اف‌بی‌آی]” دولت ایالات متحده این وبسایت‌ها را توقیف کرده است.”

این اطلاعیه‌ها با عنوان “این وبسایت توقیف شده” به دو زبان انگلیسی و عربی منتشر شده است.

وبسایت شبکه تلویزیونی المسیره متعلق به حوثی‌های یمن نیز همین اطلاعیه را نشان می‌دهد. در این اطلاعیه دلیلی برای این اقدام ذکر نشده است.

چندین عدد از این وبسایت ها ساعاتی بعد با استفاده از دامنه های تازه اینترنتی فعال شدند.

دولت آمریکا قبلا کتائب حزب الله را به عنوان یک “سازمان تروریستی” شناسایی کرده و گفته است که “سرمنشاء تهدید” علیه نیروهای ائتلاف ضدداعش تحت رهبری آمریکا و نیروهای امنیتی عراق بوده است.

دادستانی آمریکا در اکتبر گذشته شبکه ای از دامنه‌های اینترنتی که گفت سپاه پاسداران در کمپینی برای انتشار سوءاطلاعات در اطراف جهان از آنها استفاده می کرد را ضبط کرد.

وزارت دادگستری آمریکا در آن زمان گفت که کنترل ۹۲ دامنه که خود را برای مخاطلبان در آمریکا، اروپا، خاورمیانه و جنوب آسیا به عنوان خروجی رسانه های معتبر جا می زدند ضبط کرده است.

باشگاه خبرنگاران جوان وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی روز سه شنبه گفت اقدام تازه نشان می دهد “ادعاها درباره آزادی بیان دروغ است.”

آریاتودی – بخش ایران

 

Print Friendly, PDF & Email