ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که بیش از نیمی از روند خروج به اتمام رسیده است.

به گزارش بخش امنیتی آریاتودی؛ ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا (CENTCOM) طی بیانیه‌ای اعلام کرد که از افغانستان به اندازه 763 فروند هواپیمای « C-17» تجهیزات خارج شده و بیش از نیمی از روند خروج به اتمام رسیده است.

به دنبال فرمان جو بایدن، رئیس جمهور آمریكا مبنی بر عقب‌نشینی تمامی نیروهای آمریكایی از افغانستان تا سالگرد حملات 11 سپتامبر، فعالیت‌های خروج از هفته آخر آوریل آغاز شد و کماکان ادامه دارد.

طبق بیانیه فوق از زمان فرمان بایدن تا کنون، ایالات متحده حدود 363 فروند هواپیمای ترابری «C-17» پر از تجهیزات نظامی را از افغانستان خارج و 14 هزار و 790 قطعه تجهیزات را برای خنثی‌سازی به آژانس تدارکات دفاعی تحویل داده است.

آمریكا در بیانیه ای اعلام كرد كه 6 تاسیسات نظامی را به ارتش ملی افغانستان تحویل داده و بیش از نیمی از نیرو‌های آمریکایی از افغانستان خارج شده‌اند.

روند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان

دولت آمریکا در چارچوب توافقنامه با گروه طالبان که در 29 فوریه 2020 در دوحه، پایتخت قطر به امضا رسید، متعهد شد تا نیروهای خود در افغانستان را تا 15 ژانویه 2021 به دو هزار و 500 نظامی کاهش دهد و تا اول ماه مه نیز تمام آنها را از افغانستان خارج کند.

دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور سابق آمریکا در روزهای اخیر زمامداری خود در کاخ سفید تعداد سربازان این کشور در افغانستان را تا 2500 نفر کاهش داده بود اما جو بایدن، رئيس‌جمهور فعلی آمریکا که در 20 ژانویه سال جاری آغاز به کار کرد، تقویم از پیش اعلام شده را تغییر داد و گفت که تا روز 11 سپتامبر تمام سربازان آمریکایی را از افغانستان خارج خواهد کرد.

آریاتودی – بخش امنیتی

Print Friendly, PDF & Email