نبردهای شدید میان نیروهای دولتی و شبه‌نظامیان طالبان بر سر کنترل ولسوالی‌ها در ولایت‌های مختلف به مناطق شمالی کشور گسترش یافت.

به گزارش بخش امنیتی آریاتودی؛ درگیری‌ها میان طرفین در شهرهای میمنه از ولایت فاریاب، تالقان واقع در ولایت تخار، پلخمری در ولایت بغلان و مناطقی واقع در ولایت قندز و ولسوالی بلخ در نزدیکی شهر مزارشریف از روز دوشنبه (31 جوزا/خرداد – 21 جون) آغاز شده است.

برخی نمایندگان مناطق شمالی در مجلس افغانستان وضعیت موجود در این مناطق را بسیار وخیم توصیف کرده و ضمن درخواست از دولت برای اقدام فوری هشدار داده‌اند که شهر میمنه در ولایت فاریاب در آستانه سقوط قرار گرفته است.

این در حالی است که منابع دولتی از بازپس‌گیری کنترل مراکز ولسوالی‌های بنگی و خواجه غار در ولایت تخار خبر داده‌اند.

از سوی دیگر؛ گفته می‌شود نیروهای دولتی از چندین ولسوالی در قندوز و سرپل بیرون رانده شده و نبرد میان دو طرف هم اکنون در مراکز این دو ولایت جریان دارد.

اخبار ضد و نقیض از نبردها در حومه مزار شریف

تازه‌ترین گزارش‌ها از نبردهای سنگین میان نیروهای دولتی و طالبان که پس از خروج نظامیان امریکایی شدت گرفته حکایت از سقوط قریب‌الوقوع مزارشریف دارد.

رسانه‌های محلی به نقل از منابع مطلع اعلام کرده‌اند که طالبان به سمت مرکز ولایت بلخ پیش می‌روند و به دروازه‌های شهر مزار شریف نزدیک شده‌اند.

این در حالی است که وزارت دفاع افغانستان در تازه‌ترین اطلاعیه خود اعلام کرده که طالبان از حومه‌ شهر مزارشریف عقب رانده شده‌اند.

فراخوان برای بسیج مردم علیه طالبان در مزارشریف

عطا محمد،‌ والی سابق ولایت بلخ از حامیانش خواسته است برای جلوگیری از ورود طالبان به مزارشریف و مقابله با نیروهای طالبان بسیج شوند.

در این گزارش آمده بود که عباس ابراهیم‌زاده، نماینده مردم بلخ در مجلس نیز با تاکید بر اینکه «طالبان خیال سقوط مزار شریف را به گور ببرند» در صفحه فیسبوک خود نوشت که برای بسیج مردم علیه طالبان وارد شهر مزارشریف شده است.

از سوی دیگر؛ یک عضو شورای ولایتی بلخ اعلام کرده بود که درگیری‌های در حومه مزارشریف در جریان است و جنگجویان طالبان حتا از کمربندهای شهر نیز عبور کرده‌اند.

گفتنی است که منابع محلی ظهر روز دوشنبه سقوط چند ولسوالی در ولایت بلخ را تایید کرده و طالبان نیز مدعی شده بودند که ولسوالی بلخ را تحت تصرف خود در آورده اند.

سقوط روزانه ولسوالی‌ها

پیش‌روی‌های نظامی اخیر طالبان در نقاط مختلف افغانستان که پیش‌تر مقامات دولتی و امنیتی در این کشور آنرا «عقب‌نشینی تکتیکی» توصیف کرده بودند به حدی رسیده که منابع دولتی حالا از سقوط روزانه چندین ولسوالی و کنترل مستمر طالبان بر آنها خبر می‌دهند.

شبه‌نظامیان اسلامگرا اما این فتوحات را ناشی از برتری نظامی دانسته و مدعی شده‌اند که طی یک ماه گذشته بر بیش از ۴۰ ولسوالی مسلط شده‌اند.

طلوع نیوز با استناد به آمارهایی که از منابع خود دریافت کرده یادآور شده که طی دو ماه اخیر حدود شصت ولسوالی یا بدست طالبان افتاده‌ و یا کنترل آنها میان نیروهای دولتی و طالبان دست ‌به دست شده‌ است.

این تحولات همزمان با آخرین مراحل خروج نیروهای نظامی امریکا و دیگر نظامیان خارجیِ عضو هیات مامور ناتو در افغانستان از این کشور صورت می‌گیرد.

آریاتودی – بخش امنیتی

Print Friendly, PDF & Email