نتیجه یک پژوهش علمی جدید نه تنها ارتباط بین مصرف زیاد گوشت سرخ (گاو و گوسفند) و ابتلا به سرطان روده بزرگ را اثبات می کند بلکه از نحوه سرطانی شدن سلول های این عضو دستگاه گوارشی در پی مصرف گوشت سرخ نیز پرده بر می دارد.

به گزارش بخش مجله سلامت آریاتودی؛ تاکنون ارتباط مصرف گوشت سرخ با ابتلا این نوع سرطان تنها به کمک پرس و جو از مبتلایان به این بیماری نشان داده شده بود. نتیجه این تحقیقات تنها استوار بر داده هایی بود که بیماران در مورد رژیم غذایی خود در اختیار محققان می گذاشتند.

از سوی دیگر گروهی از پژوهشگران در سال ۲۰۱۹ در یک نتیجه گیری جنجالی اعلام کرده بودند که به کاهش مرگ و میرهای ناشی از ابتلا به سرطان روده بزرگ به کمک پرهیز از مصرف گوشت سرخ اطمینان زیادی ندارند.

به این ترتیب گروهی از دانشمندان تصمیم گرفتند در پژوهشی که اکنون نتیجه آن در نشریه علمی “کشف سرطان” منتشر شده است به بررسی تاثیر گوشت سرخ بر احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ بپردازند. ماریوس گیناکیس، سرپرست این گروه از محققان در این باره می گوید: «اگر می گوییم گوشت سرخ سرطان زا است پس باید ساز و کاری برای پیدایش آن [بر اثر مصرف گوشت سرخ] وجود داشته باشد.»

وی با کمک همکارانش به بررسی «دی ان ای» ۹۰۰ بیمار مبتلا به سرطان روده بزرگ پرداخت. این افراد از میان ۲۸۰ هزار نفر که طی چند سال در این تحقیق شرکت کردند انتخاب شدند. ماریوس گیناکیس و همکارانش ابتدا از شرکت کنندگان خواسته بودند تا در مورد عادات زندگی شان از جمله رژیم غذایی خود توضیح دهند.

مزیت این روش این بود که افراد پیش از آنکه به سرطان روده بزرگ مبتلا شوند به پرسش هایی در مورد شیوه زندگی و رژیم غذایی خود پاسخ داده بودند. این در حالی است که در دیگر روش های پژوهش اغلب پس از ابتلای افراد به سرطان روده بزرگ از آنها در مورد رژیم غذایی شان سوال پرسیده می شود.

بررسی های ماریوس گیناکیس و همکارانش نشان داد که جهشی در «دی ان ای» مبتلایان به سرطان روده بزرگ روی می دهد که پیش از این شناسایی نشده بود. این جهش آلکیل دار کردن (alkylation) نام دارد. به گفته دانشمندان همه سلولهایی که چنین جهشی در آنها مشاهده می شود لزوما سرطانی نمی شوند.

با این حال ماریوس گیناکیس و همکارانش دریافتند که جهش آلکیل دار کردن به طور معناداری با مصرف گوشت سرخ در ارتباط است. ماریوس گیناکیس در این باره گفت: «عناصری شیمیایی در گوشت سرخ وجود دارد که می تواند به آلکیل دار کردن بیانجامد.»

دانشمندان در بررسی های خود به این نتیجه رسیدند که خطر مرگ در بیماران با تومورهایی با بیشترین سطح آلکیل دار شدن ۴۷ درصد بیش از دیگران است. از سوی دیگر سطح زیاد آلکیل دار شدن تنها در تومورهای سرطانی بیمارانی مشاهده شد که به طور میانگین روزانه بیش از ۱۵۰ گرم گوشت سرخ مصرف کرده بودند.

پژوهشگران امیدوار هستند که اکنون با درک بهتر از روند پیدایش سرطان روده بزرگ بتوانند به پیشگیری از ابتلا به این بیماری و درمان آن کمک کنند.

آریاتودی – بخش مجله سلامت

Print Friendly, PDF & Email