رییس‌ شورای عالی مصالحه ملی افغانستان با رییس‌جمهور ترکیه دیدار و گفتگو کرده است.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ دفتر شورای عالی مصالحه ملی افغانستان روزجمعه (28 جوزا/خرداد – 18 جون) می‌گوید که عبدالله عبدالله رییس‌ این شورا در ترکیه با رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه دیدار و گفتگو داشت.

در این نشست که بعد از ظهر روز جمعه در حاشیه “مجمع دیپلوماسی انتالیا” انجام شد؛ آقای عبدالله از همکاری‌های این کشور برای افغانستان و حمایت جمهوری ترکیه و شخص رییس‌جمهور از تلاش‌های صلح تشکر و قدردانی نمود.

آقای عبدالله همچنین در این نشست درباره تلاش‌های صلح در افغانستان و آخرین تحولات سیاسی-امنیتی در کشور و منطقه صحبت کرد و خواهان ادامه حمایت‌ ترکیه از روند صلح در افغانستان گردید.

رییس جمهوری ترکیه نیز از حمایت خود و کشورش از افغانستان و تلاش‌های صلح به عبدالله عبدالله اطمینان داد. وی تاکید کرد که ترکیه خواهان صلح و ثبات در افغانستان است و همیشه در کنار مردم افغانستان قرار داد.

این دیدار در حالی انجام می گیرد که ترکیه در هماهنگی با ایالات متحده امریکا، قرار است امنیت میدان هوایی کابل و چند میدان هوایی دیگر کشور را به عهده بگیرد. از نظر امریکا امنیت میادین هوایی افغانستان از اهمیت بالقوه ای برخوردار است؛ تا جایی که باز بودن سفارت کشورهای خارجی به این مساله منوط گردیده است.

این موضوع به این معناست که پس از خروج نیروهای ناتو از افغانستان، ترکیه همچنان در کشور باقی خواهد ماند.

طالبان در واکنش صریح به این تصمیم، هشدار داده اند که خروج نیروهای خارجی، شامل ترکیه نیز می شود و این کشور مسلمان نباید خود را ” با امریکا همگام” کرده و در تقابل با “دیگر مسلمانان” قرار گیرد.

به گفته منابعی در ارگ ریاست جمهوری، این رایزنی ها با قوت ادامه دارد؛ اما نتیجه آن تاکنون روشن نیست.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email