انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ایران از هفت صبح (۲۸ خرداد/۱۸‌ژوئن) تا ۲ بامداد ۲۹ جوزا/خرداد به وقت افغانستان و ایران در ۶۷ هزار شعبه رای‌گیری انجام شد.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ این انتخابات همچنین در ۱۳۳ نمایندگی خارجی ایران از جمله افغانستان، به جز کانادا، سنگاپور و یمن برگزار شد.

مطابق اعلام وزارت داخله ایران، در این دوره از انتخابات، ۵۹ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۳۰۷ نفر واجد شرایط رای دادن هستند که در واقع شامل جمعیت ۱۸ سال به بالای ایران می‌شود و از این تعداد ۱ میلیون و ۳۹۲ هزار و ۱۴۸ نفر رای اولی هستند.

در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری، پس از انصراف سه نامزد تایید صلاحیت شده توسط شورای نگهبان، محسن رضایی میرقائد، ابراهیم رییسی، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی و عبدالناصر همتی به رقابت خواهند پرداخت و فرد پیروز باید بیش از ۵۰ درصد آرای اخذ شده را کسب کند.

آخرین نظرسنجی‌های انجام شده نشان می‌دهد که احتمالا ۳۷ تا ۴۷ درصد از واجدان شرایط در این انتخابات مشارکت کرده اند.

پایین‌ترین نرخ مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری ایران در دوره ششم و سال ۱۳۷۲ با ۵۰.۶ درصد ثبت شده؛ ولی در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی که در حوت/اسفند سال ۱۳۹۸ برگزار شد؛ تنها ۴۲.۵۷ درصد از مجموع واجدان شرایط رای دادن پای صندوق‌های آرا حاضر شدند و این نرخ در شهر تهران به ۲۵.۴ درصد رسید تا پایین‌ترین میزان مشارکت انتخاباتی مردم ایران در طول حیات جمهوری اسلامی رقم بخورد.

 

وزارت داخله ایران: ممکن است اعلام نتایج با تاخیر انجام شود

اسماعیل موسوی، دبیر ستاد انتخابات ایران اعلام کرده است که ممکن است اعلام نتایج انتخابات با تاخیر انجام شود.

وی تاکید کرد که انتخابات تا ساعت ۲ صبح روز شنبه (29 جوزا/خرداد – 19 جون) طول کشیده و ممکن است یکی- دو ساعت دیگر هم ادامه داشته باشد.

وی تصریح کرد که به محض تجمیع آرا، نتایج اعلام می‌شود.

این مقام وزارت داخله درباره میزان مشارکت به نظر خودش بسنده کرد و گفت: «برداشت من این است که مشارکت بیشتر از انتخابات مجلس یازدهم است».

آریاتودی – بخش ایران

 

Print Friendly, PDF & Email