لیتوانیا روز جمعه (28 جوزا/خرداد – 18 جون) اعلام کرد که قصد دارد به دوازده مترجم افغانستانی که تاکنون با نیروهای نظامی بین‌المللی همکاری کرده‌اند پناهندگی اعطا کند.

به گزارش بخش اجتماعی آریاتودی؛ این کشور حوزه بالتیک که عضو ناتو و اتحادیه اروپاست دلیل اعطای پناهندگی به مترجمان افغانستانی را بیم آنها از سرکوب و تهدیدهای طالبان پس از خروج نیروهای خارجی از کشورشان عنوان کرده است.

اینگریدا سیمونیت، نخست وزیر لیتوانیا در این خصوص به فرانس‌پرس گفت: «اینها افرادی هستند که به نیروهای ما کمک کرده‌اند. برای کشور ما افتخاری است که بتوانیم به آنها کمک کنیم».

گابریلیوس لندزبرگیس وزیر امور خارجه لیتوانیا نیز در گفتگو با رسانه های محلی تاکید کرد: «ما به این افراد (مترجمان افغانستانی) پناهندگی خواهیم داد».

دولت لیتوانیا طی این هفته نامه‌ای را به امضای دوازده مترجم افغانستانی دریافت کرد که امضاکنندگان اعلام کرده‌ بودند پیش‌تر با نیروهای مامور این کشور در افغانستان همکاری داشته و این همکاری تا سال ۲۰۱۳ زمانی که لیتوانیا هدایت و رهبری یک گروه ۱۵۰ نفره از نظامیانِ مامور بازسازی و بهبود وضعیت امنیتی در ولایت غور را بر عهده داشتند، ادامه یافته است.

مترجمان افغانستانی در این نامه که نسخه‌ای از آن بدست فرانس‌پرس رسیده اصرار کرده‌اند که پذیرفته شدن به عنوان پناهنده برای آنها حکم «مرگ یا زندگی» را دارد.

آرویداس آنوساوسكاس، وزیر دفاع لیتوانیا نیز با اشاره به این موضوع اعلام کرده که بررسی‌ها برای تایید صحت همکاری امضاکنندگان نامه با سربازان لیتوانیا در افغانستان در حال انجام است.

مترجمان افغانستانی‌ می‌گویند که در زمان همکاری با نیروهای خارجی، علاوه بر جمع‌آوری اطلاعاتی از مردم محلی و مقامات دولتی، شرکت در نشست‌های اطلاعاتی و کمک به روند برگزاری تمرین‌های آموزشی، در عملیات نظامی علیه طالبان نیز شرکت می‌کردند.

آنها در این نامه هشدار داده‌اند که در صورت کنترول طالبان بر کشورشان، افرادی که با نیروهای بین المللی کار کرده‌اند اولین هدف این گروه اسلام‌گرای افراطی خواهند بود.

طالبان هفته گذشته خطاب به افغانستانی‌هایی که در گذشته با نیروهای خارجی همکاری کرده‌اند، اعلام کرده بود به شرط ابراز توبه و ندامت نباید پس از خروج این نیروها نگران چیزی باشند.

آریاتودی – بخش اجتماعی

Print Friendly, PDF & Email