پس از گذشت دو هفته از حضور دوباره هیات مذاکره کننده افغانستان در دوحه، اکنون منابع به طلوع نیوز می‌گویند که یک هیات شش نفری به شمول، عبدالله عبدالله، حامد کرزی، محمد یونس قانونی، محمد کریم خلیلی، بابر فرهمند و اکرم اخپلواک مشاور رییس‌جمهور، برای بحث و مذاکره با طالبان ممکن است تا چند روز دیگر به دوحه بروند.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ فیض محمد زلاند، یکی از استادان دانشگاه گفت: «قرار است در سفر این هیات روی مذاکرات میان افغانستانی و تسهیل آن بحث شود».

منابع می‌گویند که تاکنون این سفر دو بار به تاخیر افتاده است؛ اما با این همه، قرار است که این هیات شش نفری برای تسهیل مذاکرات، آتش‌بس و اطمینان یافتن از نیت طالبان برای آغاز مذاکرات جدی صلح، با نماینده‌گان این گروه، گفتگو نمایند.

نصرالله استانکزی، یکی دیگر از استادان دانشگاه اظهار داشت: «هر تلاشی که برای صلح انجام می‌شود، مهم است. این چهره های محترم سیاسی حتما رفتن شان اثر گذار خواهد بود؛ اما مهم این است که چگونه اعتماد دوحه و کابل را به دست آورند».

در همین حال؛ شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان گفته است که این کشور به هیچ صورت طرفدار حاکم شدن طالبان از راه نظامی بر افغانستان نیست.

او در دیداری با عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی تاکید کرده است که پاکستان طرف‌دار حل سیاسی قضیه افغانستان از طریق گفتگو است و این کشور آماده است که افغانستان را در رسیدن به صلح کمک نماید.

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی پیش از این از طالبان خواسته است که هر چه زودتر با حسن نیت مذاکرات را با دولت افغانستان آغاز نمایند و به خشونت ها در کشور پایان دهند.

هیات شش نفری جمهوری اسلامی افغانستان در حالی به دوحه می رود که روند کند مذاکرات صلح و افزایش بی پیشینه جنگ وخشونت ها در کشور، مردم را سخت نگران ساخته است.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email