در ادامه درگیری‌های شدید در ولسوالی‌های افغانستان امروز جمعه (28 جوزا/خرداد – 18 جون) ولسوالی کلیدی گرشک ولایت هلمند، در جنوب کشور میان گروه طالبان و نیروهای دولت دست به دست شد.

به گزارش بخش امنیتی آریاتودی؛ همچنین نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان از دو ولسوالی دهنه‌غوری ولایت بغلان در شمال و شیرین‌تگاب ولایت فاریاب در شمال غربی این کشور بیرون شدند.

جمعه، جنگ شدیدی میان نیروهای امنیتی افغانستان و طالبان در ولسوالی بهارک ولایت تخار در شمال این کشور نیز جریان داشت.

در همین حال؛ خارج شدن نیروهای امنیتی افغانستان از ولسوالی شینکی ولایت زابل از موضوعات بحث‌برانگیز افغانستان در شبانه‌روز گذشته بوده است.

امرالله صالح، معاون نخست رییس جمهور افغانستان دیروز در صفحه رسمی فیسبوکش نوشت: «نحوه تخلیه منسوبین دلیر ارتش از ولسوالی شینکی در ولایت زابل یک راز اطلاعاتی است».

وی تصریح کرده بود: «در این لحظات نیاز نیست محرمیت‌های عملیاتی زیر نام آزادی بیان فاش شود و دشمن و از آن بهره بردارد».

این اظهارات آقای صالح واکنش گسترده کاربران شبکه‌های اجتماعی افغانستان را برانگیخته است.

با این حال؛ آقای صالح در همان یادداشت فیسبوکی گفته است: «سخن‌پران‌های بی‌خیال و بی‌پروا می‌توانند هرچه دل‌شان شد بگویند».

ولی آقای صالح توضیح نداده که منظورش از “راز اطلاعاتی” چیست و به این ادعای عطاجان حق‌بیان، رییس شورای ولایتی زابل که ولسوالی شینکی این ولایت بر اساس “معامله سیاسی” به طالبان سپرده شده، پاسخی ارایه نکرده است.

ولسوالی گرشک میان طالبان و نیروهای امنیتی افغانستان دست به دست شد

از دیروز به اینسو، در ولسوالی گرشک هلمند جنگ شدیدی میان نیروهای امنیتی افغانستان و اعضای گروه طالبان جریان داشت.

عطاالله افغان، رییس شورای ولایتی هلمند پیش از ظهر امروز از سقوط ولسوالی گرشک به دست طالبان به بی‌بی‌سی خبر داد.

آقای افغان گفت که در ولسوالی گرشک ساحه‌ای به نام تپه است که هنوز به دست ارتش افغانستان است. جز این ساحه، همه ولسوالی به دست طالبان افتاده است. او گفت علت اصلی سقوط گرشک این است که در روی کاغذ این ولسوالی تشکیلاتی امنیتی با حدود ۷۰۰ سرباز دارد؛ اما در حقیقت سربازان این ولسوالی به ۲۰۰ تا ۳۰۰ تن می‌رسد.

آقای افغان با انتقاد از کمبود تشکیلاتی نیروهای امنیتی در این ولسوالی گفت تقریبا ۴۰۰ نیروی خیالی و خدمتی در این ولسوالی موظف بوده است.

او گفت هم کمبود تشکیل، هم موجودیت تشکیلات خیالی و هم کمبود مهمات و تجهیزات جنگی علت اصلی سقوط ولسوالی‌های هلمند است.

او هشدار داد که با این وضع، ولسوالی‌های دیگر این ولایت نیز سقوط خواهند کرد. به گفته آقای افغان تقریبا نزدیک به دو ماه است که شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند در محاصره طالبان قرار دارد.

صفت الله زاهدی، سخنگوی والی هلمند نیز خبر سقوط ولسوالی گرشک هلمند را تایید کرده بود.

با این حال؛ یک ساعت پیش فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در صفحه رسمی توییترش از پاک‌سازی ولسوالی گرشک هلمند از وجود طالبان خبر داد و اعلام کرد که اکنون ولسوالی به گونه کامل در کنترل نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان قرار دارد.

آقای امان گفته است که در جریان عملیات نیروهای دفاعی و امنیتی از طریق زمین و هوا، تلفات بسیار سنگین به طالبان وارد شده است.

عطاالله افغان، رییس شورای ولایتی هلمند نیز با ارسال نوار ویدیویی به بی‌بی‌سی بازپس‌گیری ولسوالی گرشک ولایت هلمند را تایید کرد.

او گفت که نیروهای امنیتی افغانستان در برابر طالبان به سختی مقاومت کردند. به گفته او؛ «ساعت دو و نیم امروز خوشبختانه این نیروها برگشتند و ساختمان ولسوالی و فرماندهی پولیس ولسوالی در کنترول نیروهای امنیتی است».

نیروهای امنیتی از ولسوالی دهنه‌غوری ولایت بغلان بیرون شدند

دولت افغانستان نیروهای امنیتی این کشور را از ولسوالی دهنه‌غوری ولایت بغلان خارج کرده است.

قول اردو/سپاه ۲۱۷ پامیر با نشر اعلامیه‌ای تایید کرده که نیروهای امنیتی ولسوالی دهنه‌غوری بغلان را به طور موقت “به مکان مناسب‌تری” نقل مکان داده است.

در این اعلامیه آمده که ارتش افغانستان از این نیروها برای پاک‌سازی این ولسوالی از وجود طالبان به گونه “بهتر و موثر” استفاده خواهد کرد.

این قول اردو همچنین اعلام کرده است که این نیروها از دهنه‌غوری بیرون شدند تا از آسیب‌رسیدن به مردم محل و مسدود بودن مسیر راه‌ها جلوگیری شود. تجهیز نشدن به موقع سربازان یکی دیگر از دلایل خروج نیروها خوانده شده است.

اما ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان مدعی شده که با “فرار” نیروهای امنیتی افغانستان ۳ تانک، یک موتر نوع رنجر و تعداد زیاد اسلحه و مهمات به دست طالبان افتاده است.

او گفته نیروهای امنیتی افغانستان اکنون در منطقه قلعه خواجه ولسوالی پلخمری در محاصره طالبان هستند.

طالبان ۱۳۵ اسیر نیروهای امنیتی را در ولسوالي شيرين‌تگاب ولايت فاریاب آزاد ساختند

منابع محلی از ولایت فاریاب به بی‎بی‎سی گفتند که طالبان امروز ۱۳۵ سرباز از نیروهای امنیتی افغانستان را که دیروز در جنگ ولسوالی شیرین‌تگاب به این گروه “تسلیم شده بودند”، آزاد ساختند.

این نیروها مربوط به قطعات کوماندو، ارتش ملی، پولیس ملی، خیزش‌های مردمی و زخمیان نیروهای امنیتی بوده است.

دیروز طالبان اعلام کرده بودند که ۳۰۰ سرباز به شمول زخمیان نیروهای امنیتی را از ولسوالی شیرین‌تگاب اسیر گرفته‌اند.

در همین حال؛ صبغت‌الله سیلاب، عضو شورای ولایتی فاریاب در صفحه فیسبوکش از سقوط ولسوالی شیرین‌تگاب فاریاب به دست طالبان خبر داده است.

آقای سیلاب نوشته است؛ این ولسوالی پس از سه سال محاصره به دست طالبان سقوط کرده است. به گفته این عضو شورای ولایتی فاریاب با سقوط شیرین‌تگاب، پنجمین ولسوالی ولایت فاریاب به دست طالبان افتاده است.

یک منبع محلی به بی‎بی‌سی گفت که حوالی ساعت چهار دیروز ولسوالی شیرین تگاب ولایت فاریاب به دست طالبان سقوط کرده و نیروهای مستقر در ولسوالی همه به تسلیم طالبان شده‎اند.

به گفته این منبع: «شکایت آنها این بود که به ما نه امکانات می‌رسد، نه نیروهای کمکی نه مهمات و بخاطر نبود مهمات ما مجبوریم به طالبان تسلیم شویم».

او گفت که همه همکاران این نیروها شامل تانک هاموی، تانک ضربتی، موتر رنجر و هر نوع سلاح جنگی و پرسونل موجوده به طالب تسلیم شده است.

قول اردوی (سپاه) ۲۰۹ شاهین اما اعلام کرده که طالبان شب گذشته برای سومین شبِ متوالی، بر موقعیت‌های نیروهای دفاعی و امنیتی در ولسوالی شیرین تگاب حمله کردند، که با مقاومت نیروهای مستقر در آن ولسوالی و ضربات هوایی بالای تجمع آنها، ۴۶ طالب کشته و ۵۲ تن دیگر زخمی شدند.

وزارت دفاع افغانستان ادعا کرده که در بیست و چهار ساعت گذشته ۲۵۸ تن طالب کشته و ۱۵۶ تن زخمی شده‌اند. از جانب دیگر، طالبان نیز ادعا کرده‌اند که تلفات سنگینی بر نیروهای امنیتی افغانستان وارد کرده‌اند.

همزمان با خروج کامل نیروهای امریکایی و ناتو از افغانستان روند سقوط ولسوالی‌ها در ماه‌های اخیر شدت گرفته، مقام‌های دولت از “عقب‌نشینی تکتیکی” صحبت می‌کنند، به گفته امرالله صالح، معاون رییس جمهور افغانستان «عقبه طالبان عمق و پهنا ندارد».

اما، طالبان مدعی شده که در یک ماه گذشته “حدود ۴۰ ولسوالی” را تصرف کرده‌اند.

آریاتودی – بخش امنیتی

Print Friendly, PDF & Email