انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ایران از هفت صبح امروز جمعه (۲۸ جوزا/خرداد – 18 جون) به وقت کابل و تهران، و با شروع به کار ۶۷ هزار شعبه رای‌گیری آغاز شد.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ این انتخابات همچنین در ۱۳۳ نمایندگی خارجی ایران به شمول افغانستان، به جز کانادا، سنگاپور و یمن برگزار می‌شود.

مطابق اعلام وزارت داخله ایران؛ در این دوره از انتخابات، ۵۹ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۳۰۷ نفر واجد شرایط رای دادن هستند که در واقع شامل جمعیت ۱۸ سال به بالای ایران می‌شود و از این تعداد ۱ میلیون و ۳۹۲ هزار و ۱۴۸ نفر رای اولی هستند.

در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری، پس از انصراف سه نامزد تایید صلاحیت شده توسط شورای نگهبان، محسن رضایی میرقائد، ابراهیم رییسی، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی و عبدالناصر همتی به رقابت پرداختند و فرد پیروز باید بیش از ۵۰ درصد آرای اخذ شده را کسب کند.

آخرین نظرسنجی‌های انجام شده نشان می‌دهد که احتمالا ۳۷ تا ۴۷ درصد از واجدان شرایط در این انتخابات مشارکت خواهند داشت. پایین‌ترین نرخ مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری ایران در دوره ششم و سال ۱۳۷۲ با ۵۰.۶ درصد ثبت شده؛ ولی در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی که در حوت/اسفند سال ۱۳۹۸ برگزار شد. تنها ۴۲.۵۷ درصد از مجموع واجدان شرایط رای دادن پای صندوق‌های آرا حاضر شدند و این نرخ در شهر تهران به ۲۵.۴ درصد رسید تا پایین‌ترین میزان مشارکت انتخاباتی مردم ایران در طول حیات جمهوری اسلامی رقم بخورد.

هنوز آمار دقیقی از تعداد مشارکت مردم در این انتخابات منتشر نشده؛ اما برخی رسانه ها تا ساعت 5 عصر امروز به وقت کابل و تهران، از شرکت 15 میلیون نفر خبر داده اند. این روند احتمالا تا پاسی از شب ادامه داشته باشد.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email