وزارت زراعت، مالداری و آبیاری افغانستان می‌گوید که خشکسالی در این کشور باعث خواهد شد که تولید گندم حدود یک میلیون تُن نسبت به سال قبل کاهش یابد.

به گزارش بخش اجتماعی آریاتودی؛ اکبر رستمی، سخنگوی این وزارت به بی‌بی‌سی گفت که امسال میزان تولید گندم در کشور چهار میلیون تُن پیش بینی شده است. سال گذشته ۵.۱ میلیون تن گندم در افغانستان تولید شده بود.

او گفت که بررسی اولیه نشان می‌دهد که بیشتر از دو میلیون هکتار زمین در این کشور زیر کشت گندم است.

به گفته آقای رستمی؛ هرات و بادغیس در غرب و جوزجان در شمال افغانستان ولایت‌هایی هستند که بیشترین میزان خشکسالی را دارند.

گندم غذای اصلی مردم افغانستان را تشکیل می‌دهد. این کشور برای جمعیت ۳۳ میلیونی خودش به بیشتر از ۶ میلیون تُن گندم نیاز دارد. کاهش تولید گندم در سال جاری به چهار میلیون تن، باعث خواهد شد که این کشور بیشتر از دو میلیون تن گندم وارد کند.

به دلیل نبود زراعت مدرن در این کشور، تولید گندم نیز به میزان بارش برف و باران بستگی دارد. بیشتر گندم تولید شده در مناطق تحت کشت آبی و اندکی نیز در مناطق دیمه تولید می‌شود.

به طور مثال؛ در سال گذشته از حدود ۵میلیون تن گندم تولید شده در این کشور بیشتر از ۴ میلیون تن آن در مناطق زیر کشت آبی و حدود یک میلیون تن در مناطق زیر کشت دیمه تولید شده بود.

بر اساس آخرین آمار؛ افغانستان ۷.۳ میلیون هکتار زمین زراعتی آبی و دیمه دارد که از این میان، ۳.۴ میلیون هکتار آن کشت می‌شود. از مجموع زمین‌های قابل کشت، ۲.۳ میلیون هکتار آن زیر کشت آبی است و حدود یک میلیون آن به صورت دیمه کشت می‌شود.

خشکسالی در افغانستان

با بارندگی کم زمستان گذشته، امسال افغانستان خشکسالی شدید را تجربه می‌کند.

این روند باعث شده که شماری از خانواده‌ها برای پیدا کردن آب و فرار از خشکسالی، خانه‌های خود را ترک کنند. وزارت امور مهاجرین افغانستان می‌گوید که تاکنون ۱۸ هزار خانواده از محل زندگی شان آواره شده‌اند.

عبدالباسط انصاری، مشاور این وزارت به بی‌بی‌سی گفت که از این ۱۸ هزار خانواده ۲۰ درصد آنان به دلیل خشکسالی از محل زندگی خود کوچ کرده‌اند. ۸۰ درصد دیگر نیز به دلیل ادامه درگیری و نا امنی خانه‌های خود را ترک کرده‌اند.

سازمان ملل امروز پنجشنبه (27 جوزا/خرداد – 17 جون) را روز جهانی مبارزه با بیابان زایی و خشکسالی نامگذاری کرده و شعار امسال نیز تبدیل کردن زمین‌های تخریب شده به زمین‌های حاصلخیز است.

چند ماه قبل نیز فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر (IFRC) اعلام کرد که در سال ۲۰۲۱ میلادی به دلیل بروز خشکسالی یک سوم از جمعیت افغانستان بدون غذا خواهد ماند و اقدام فوری برای مقابله با این کار لازم است.

در گزارش این نهاد، خشکسالی و بحران غذایی یکی از مشکلات عمده مردم در دهه‌های اخیر دانسته شده و توضیح داده شده که بیشتر از ۱۳ میلیون نفر بر اساس آخرین ارزیابی این نهاد با کمبود مواد غذایی روبرویند.

آریاتودی – بخش اجتماعی

Print Friendly, PDF & Email