بانک مرکزی افغانستان می‌گوید افغانستانی‌هایی که در خارج از کشور کار و زندگی می‌کنند سالانه حدود ۷۰۰ میلیون دالر به خانواده‌های شان به افغانستان می‌فرستند.

به گزارش بخش اقتصادی آریاتودی؛ به گفته این بانک، این پول نقش موثری در بهبود اقتصادی افغانستان دارد.

عصمت کوهسار، سخنگوی این بانک به خبرنگار بی‌بی‌سی گفته است که سالانه حدود ۷۰۰ میلیون دالر را شهروندان افغانستان در کشورهای مختلف جهان از طریق بانک‌ها، صرافی‌ها و شرکت‌های خدمات پولی با حواله به افغانستان می‌فرستند.

به گفته او؛ افغانستانی‌های مقیم در خارج در سال ۲۰۲۰ میلادی ۷۲۲ میلیون دالر، در سال ۲۰۱۹ میلادی ۷۵۰ و در سال ۲۰۱۸ نیز ۶۵۰ میلیون دالر به افغانستان فرستاده‌اند.

سازمان ملل متحد نیز شانزدهم ماه جون را روز بین‌المللی “حواله‌های خانوادگی” نام گذاشته است.

این سازمان می‌گوید، ۲۰۰ میلیون مهاجر در جهان شامل مرد و زن در جهان برای حدود ۸۰۰ میلیون نفر از اعضای خانواده‌های شان در کشورهای مبدا پول می‌فرستند.

بر اساس گزارش بانک جهانی که در ماه می امسال نشر شده؛ در سال ۲۰۱۹ مهاجران کارگر ۵۴۸ میلیارد دالر به خانواده‌های خود در کشورهای با درآمد پایین و متوسط فرستاده‌اند. در این گزارش آمده که در سال ۲۰۲۰ به دلیل شیوع ویروس کرونا این رقم با ۱.۶ درصد کاهش به ۵۴۰ میلیارد دالر رسیده است.

در این گزارش آمده که هندوستان، چین، مکزیکو، فلیپین و مصر پنج کشوری است که در سال ۲۰۲۰ بیشترین پول را از مهاجرانش دریافت کرده است.

امریکا، امارات متحده عربی، عربستان و روسیه چهار کشوری است که کارگران خارجی بیشترین پول را از آنها به کشورهای مبداشان فرستاده‌اند.

سازمان ملل متحد می‌گوید حواله‌های فردی ممکن است ارزش نسبتا کمی داشته باشد، اما در کل، جریان این پول‌ها سه برابر بیشتر از کمک‌های رسمی توسعه جهانی است.

سازمان ملل همچنین گفته است که پرداخت‌های مهاجران کارگر به خانواده‌های شان در ۲۰ سال گذشته در سطح جهان پنج برابر افزایش یافته است.

افغانستان یکی از کشورهای است که بیشترین مهاجر را در جهان دارد. چهار دهه جنگ و ناامنی باعث شده که میلیون‌ها افغانستانی به کشورهای مختلف منطقه و جهان مهاجر شوند.

هرچند مهاجران افغانستان در کشورهای مستقر شده با چالش‌های زیادی نیز مواجه هستند؛ ولی خانواده‌های آنان در افغانستان چشم امید به کمک‌های اقتصادی آنان دارند و بخشی از درآمد خانواده‌ها نیز به آنان متکی است.

کریم الله ستاری یکی از جوانان افغانستانی که دو سال است در یک شرکت خصوصی در شهر استانبول ترکیه کار می‌کند می گوید که “از بام تا شام” کار می‌کند تا نه تنها خرج و خوراک خود را تامین کند، بلکه در کنار آن ماهانه مقداری پول به خانواده اش در افغانستان نیز می‌فرستد.

اکبر ناصری شهروند افغانستانی که چند سالی ساکن فرانسه است، می‌گوید مجبور است به سختی کار کند تا پول مخارج خانواده‌اش را در افغانستان تامین کند.

شماری از خانواده‌ها در افغانستان نیز که بعضی از اعضای خانواده آنان در خارج کار و زندگی می کنند. به دلیل نبود کار در داخل افغانستان، وابسته به کمک بستگانش در خارج هستند.

آریاتودی – بخش اقتصادی

Print Friendly, PDF & Email