حکومت افغانستان برای سپردن مسوولیت تامین امنیت میدان‌هوایی بین‌المللی کابل به نیروهای ترک در حال رای‌زنی است.

به گزارش آریاتودی به نقل از طلوع نیوز؛ دفتر شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید که حکومت افغانستان در این باره تصمیمی را خواهد گرفت که سودش برای افغانستان قابل لمس باشد.

رحمت‌الله اندر، سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی افغانستان گفت: «به‌شمول میدان‌هوایی کابل، تمامی میدان‌های هوایی با معیارهای جهانی فعال می‌مانند و ما آن انتخاب را می‌کنیم که سودش ملموس باشد».

ریاست جمهوری از توانایی‌های نیروهای دولتی افغانستان برای تامین امنیت میدان های هوایی کشور پس از خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان اطمینان می‌دهد.

محمد امیری، معاون سخنگوی رییس‌جمهور بیان داشت: «نیروهای امنیتی مطابق یک طرح مشخص امنیتی از تمامی میدان‌های هوایی حفاظت می‌کنند».

اخیرا رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه گفته است که کشورش برای تامین امنیت میدان هوایی بین‌المللی کابل به کمک پاکستان، امریکا و هنگری نیاز خواهد داشت.

اما طالبان می‌‎گویند که اگر نظامیان ترک بربنیاد توافق‌نامه دوحه از افغانستان بیرون نشوند، این گروه در برابر نیروهای این کشور خواهند ایستاد.

از سویی هم؛ شام روز سه شنبه گروه‌های تماس هیات‌های مذاکره‌کننده دولت افغانستان و طالبان در دوحه نشستی داشته‌اند.

مذاکرات دوحه پس از تاخیر در خروج نیروهای امریکایی از افغانستان با دگرگونی‌هایی روبه‌رو شده و طالبان این کار را نقض توافق نامه دوحه دانستند. اکنون که موضوع ماندن نیروهای ترک برای تامین امنیت میدان‌هوایی بین‌المللی کابل پس از خروج کامل مطرح شده؛ طالبان گفته‌اند که این کار بر مذاکرات دوحه اثرهای منفی خواهد گذاشت.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email