رهبر ایران شام چهارشنبه (26 جوزا/خرداد – 16 جون) در آخرین سخنرانی خود پیش از برپایی انتخابات ریاست جمهوری بار دیگر شهروندان کشورش را به پای صندوق‌ها فرخواند.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ آقای خامنه‌ای در این سخنرانی که به صورت مستقیم از رادیو و تلویزیون ایران پخش شد با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری که روز جمعه برگزار می شود؛ خطاب به مردم ایران گفت: «قطعا سرنوشت کشور در یک برهه زمانی در همه زمینه‌ها، در زمینه اقتصاد، مسایل فرهنگی، امنیت، سلامت و غیره وابسته به عملی است که شما مردم ایران روز جمعه ان‌شاءالله انجام خواهید داد. شما با حضور خودتان و با رای خودتان سرنوشت کشور را در همه مسایل عمده رقم می‌زنید».

وی سپس پای دشمنان جمهوری اسلامی را به میان کشید و تاکید کرد که هدف آنها این است که «انتخابات به صورت مطلوب جمهوری اسلامی انجام نگیرد یعنی مردم از نظام فاصله بگیرند».

رهبر ایران سپس با اعلام اینکه «حضور مردم در نظام جمهوری اسلامی دارای یک اصل محکم و یک سند متقن فکری است و صرفا یک مساله سیاسی نیست» به فواید سیاسی حضور مردم اشاره کرد و مهم‌ترین آن را «فلسفه حضور مردم در نظامی جمهوری اسلامی» توصیف کرد و افزود: «در جمهوری اسلامی، جمهوری یک بخش و اسلامی یک بخش است و اگر جمهور حضور نداشته باشند جمهوری اسلامی تحقق پیدا نمی‌کند».

آقای خامنه‌ای همچنین انتخابات در ایران را سالم دانست و گفت: «اینکه روسای جمهوری بعضا با سلایق سیاسی کاملا متفاوت از یکدیگر بر سر کار آمده‌اند نشان‌دهنده انتخاباتِ سالم در همه این سالها است».

وی با رد مساله رقابتی نبودن انتخابات، برای توجیه ادعای خود به مناظرات نامزد‌ها استناد کرد و در عین حال گفت که در خصوص محتوی مناظره‌ها به زودی مطالبی را بیان خواهد کرد.

آقای خامنه‌ای سپس گلایه داشتن از وضعیت موجود را دلیل موجهی برای رای ندادن ندانست و تاکید کرد که قهر با صندوق‌های رای مشکلات را حل نمی‌کند.

برخی تحلیل‌گران از مهندسی دقیق انتخابات به نفع ابراهیم رییسی سخن به میان می‌آورند و عبدالناصر همتی که در مناظرات انتخاباتی با طرح مساله «پوششی بودن» دیگر نامزدهای اصولگرا به نوعی بر درستی این فرضیه تاکید داشت هم اکنون بر اساس شواهد با توجه به انصراف زاکانی، مهرعلیزاده و جلیلی رقیب جدی آقای رییسی به شمار می‌رود.

رهبر ایران در حالی بر سالم بودن رقابت انتخاباتی و لزوم حضور مردم تاکید می‌کند که کارزارهای تحریم انتخابات پس از اعلام نام رد صلاحت شدگان قوت بیشتری گرفته و جبهه اصلاحات رسما اعلام کرده که هیچ نامزدی در این انتخابات ندارد.

رییس سابق بانک مرکزی ایران که برخی سیاست‌های این نهاد را عامل آشفتگی مالی و ارزی در کشور می‌دانند حمایت برخی چهره‌های منتسب به اصلاح‌طلبان از جمله مهدی کروبی، غلام‌حسین کرباسچی را به همراه دارد.

برخی احزاب و گروه‌های اصلاح‌طلب نیز پیش‌تر اعلام کرده بودند تحت تشکلی موسوم به «ایتلاف جمهور» از آقای همتی حمایت می‌کنند.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email