سه فضانورد چینی با موشکی که از داخل این کشور پرتاب شد راهی ایستگاه فضایی جدید این کشور در مدار زمین شده اند.

به گزارش بخش اجتماعی آریاتودی؛ قرار است نی هایشِنگ، لی‌یو بُمینگ و تانگ هُنگبو برای سه ماه در ایستگاه تیانهی واقع در ارتفاع ۳۸۰ کیلومتر از سطح زمین مشغول کار باشند.

این طولانی ترین ماموریت فضایی چین با حضور خدمه خواهد بود. چین آخرین بار نزدیک به پنج سال پیش انسانی را راهی ماموریتی فضایی کرده بود.

کپسول حامل فضانوردان به نام شنژو-۱۲ با موشک “لانگ مارچ ۲ اف” راهی فضا شد.

پرتاب روز پنجشنبه (27 جوزا/خرداد – 17 جون) در ساعت ۹:۲۲ صبح به وقت بیجینگ (۰۱:۲۲ گرینویچ) از مرکز پرتاب ماهواره ای جیوکوان در صحرای گُبی انجام شد.

این رویداد اعتماد و توانایی روزافزون چین در قلمرو فضا را نمایش می دهد.

این کشور در شش ماه گذشته در دو ماموریت پیچیده و سخت نمونه هایی از خاک و سنگ ماه را به زمین منتقل کرده و یک ربات شش چرخه را برای اکتشافات علمی بر سطح مریخ فرود آورده است.

ماموریت اصلی ناخدا نی هایشنگ و تیم او در این سفر فعال کردن ماژول ۲۲.۵ تنی تیانهی است.

این سلندر ۱۶.۶ متری به قُطر ۴.۲ متر در ماه اپریل پرتاب شده بود.

این اولین و اصلی ترین بخش از یک ایستگاه ۷۰ تُنی است که حاوی یک اقامتگاه، آزمایشگاه های علمی و حتا تلسکوپی در میزان هابل برای رصد کیهان خواهد بود.

اجزای مختلف ایستگاه در دو تا سه سال آینده به تدریج به فضا پرتاب خواهد شد.

آذوقه، سوخت و تجهیزاتی که این سه فضانورد در جریان اقامت در فضا به آن نیاز دارند ماه پیش توسط یک باربر رباتیک به تیانهی منتقل شد.

چین بخشی از پروژه ایستگاه بین المللی فضایی (آی اس اس) نبوده است و تا حدودی به همین دلیل است که به طور مجرا مشغول توسعه یک ایستگاه فضایی است. آی اس اس تحت هدایت امریکا و با شرکت روسیه، اتحادیه اروپا، کانادا و جاپان اداره می شود.

چین می گوید که برای گشودن درهای ایستگاه فضایی خود به روی کشورهای دیگر آمادگی دارد. این در درجه اول می تواند مشارکت در انجام آزمایش های علمی باشد، اما شاید شامل سفر فضانوردان غیرچینی به این ایستگاه شود.

روسیه که در گذشته با چین همکاری داشته است می گوید شاید فضانوردانش را به این ایستگاه اعزام کند.

آریاتودی – بخش اجتماعی

Print Friendly, PDF & Email