هیات‌های گفتگوکننده دولت افغانستان و گروه طالبان برای تسریع گفتگوهای صلح به تفاهم رسیدند. دو طرف گفته‌اند که دیشب در دوحه با هم دیدار و درباره مذاکرات گفتگو کردند.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی به نقل از رادیو آزادی؛ پس از یک وقفه نسبتا طولانی تیم‌های مذاکره‌کننده دولت افغانستان و گروه طالبان درباره ادامه مذاکرات صلح گفتگو کردند.

سخنگویان هر دو تیم گفته‌اند که در نشستی در این مورد، درباره تسریع گفتگوها و موضوع بحث در این مذاکرات گفتگو شده است.

محمدنعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در پیامی به‌ رسانه‌ها گفته است که این نشست شام دیروز (چهارشنبه 19 جوزا/خرداد – 9 جون) برگزار شده است.

او افزود: «شام گذشته روسای هر دو تیم و شماری از اعضای هیات‌های مذاکراتی نشست برگزار کردند. در این نشست بر تسریع گفتگوها و موضوعات مورد بحث گفتگو شد».

وزارت دولت در امور صلح نیز با پخش اعلامیه‌ای گفته است که تیم‌های مذاکراتی دو طرف با هم دیدار کردند.

هیات‌های مذاکراتی دولت و طالبان در نشست پیش از عید فطر به این تفاهم رسیده بودند که گفتگوهای صلح را ادامه دهند. این گفتگوها اما در حدود یک ماه گذشته صورت نگرفته بود.

هیات‌های مذاکراتی دولت و طالبان در حالی با هم دیدار کرده‌اند که امریکا و سازمان ملل متحد نیز خواهان تسریع گفتگوهای صلح میان دو طرف و آغاز یک مرحله جدید شده‌اند.

یکی از اهداف سفر زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان به منطقه نیز، تشویق دو طرف برای از سرگیری گفتگوهای صلح خوانده شده است.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email