روزنامه نیویارک تایمز به نقل از مقام های ارشد دولت امریکا گزارش می دهد که پنتاگون مشغول بررسی گرفتن مجوز برای انجام حملات هوایی در حمایت از نیروهای مسلح افغانستان در صورتی است که کابل یا سایر شهرهای مهم افغانستان در خطر سقوط در حمله طالبان باشند.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ این مقام ها که نامشان فاش نشد گفته اند که هنوز هیچ تصمیمی در این زمینه گرفته نشده، اما یک گزینه مورد بررسی مداخله جنگنده ها یا هواپیماهای بدون سرنشین نظامی امریکا در شرایط فوق العاده بحرانی، مانند خطر سقوط یا محاصره پایتخت افغانستان است به طوری که جان شهروندان یا کارمندان سفارت امریکا و متحدان این کشور در خطر باشد.

مقام های دولت جو بایدن، رییس جمهور امریکا، قبلا گفته اند که با خروج نیروها از افغانستان پشتیبانی هوایی هم به جز در موارد استثنایی برای حمله به گروه های تروریستی پایان خواهد یافت.

در این گزارش آمده است: «هر حمله هوایی دیگری نیازمند تایید رییس جمهور خواهد بود. حتا در آن صورت مقام ها اشاره کردند که ادامه چنین حملاتی در درازمدت سخت است، چون با توجه به خروج نیروهای امریکایی نیازمند تلاش عظیم لجستیکی خواهد بود. امریکا کلیه پایگاه های هوایی در افغانستان را تا ماه آینده خالی خواهد کرد، و هرگونه حمله هوایی به احتمال زیاد باید از پایگاه ها در خلیج فارس انجام شود».

گروه طالبان دو هفته پیش در واکنش به گزارش‌ها درباره انتقال پایگاه‌های امریکایی از افغانستان به کشورهای منطقه و اجرای عملیات از آن پایگاه‌ها در خاک افغانستان هشدار داد که در برابر این اقدام خاموش نخواهند ماند.

در اعلامیه طالبان که روز ۵ جوزا/خرداد منتشر شد، این اقدام احتمالی امریکا “عملکرد زشت و تحریک‌کننده” خوانده شد.

برخی رسانه‌ها گزارش داده‌اند که نیروی هوایی پاکستان طرح ساخت پایگاه هوایی جدید در ایالات بلوچستان را بررسی می‌کند.

به نوشته نیویارک تایمز بحث ها برای ادامه حمایت هوایی از ارتش افغانستان نشانگر شدت نگرانی در واشنگتن درباره توانایی ارتش افغانستان برای دفع حملات طالبان و حفظ کنترول کابل و سایر مراکز جمعیتی است.

آقای بایدن در ماه اپریل دستور خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان تا قبل از فرارسیدن بیستمین سالگرد حملات ۱۱ سپتمبر به نیویارک و واشنگتن را داد. به گزارش نیویارک تایمز این فرآیند تا اوایل ماه جولای تکمیل خواهد شد.

روزنامه بریتانیایی سان روز ۲۷ می در گزارشی نوشته بود که امریکا قرار است قبل از خروج کامل از افغانستان، صدها نیروی ویژه امریکایی را در کابل مستقر کند تا مانع از سقوط پایتخت افغانستان به دست طالبان شود.

به نوشته این روزنامه، یک واحد نظامی ترکیه تامین امنیت میدان هوایی کابل را به عهده خواهد گرفت.

در همان زمان دبیرکل ناتو گفت که دولت و نیروهای مسلح افغانستان از توانایی کافی برای دفاع از خود بدون نیاز به حمایت نیروهای بین المللی برخوردارند.

ینس استولتنبرگ در مصاحبه ای با آسوشیتدپرس گفت: «در یک مقطع، این مردم افغانستان هستند که باید مسوولیت کامل صلح و ثبات در کشورشان را به عهده بگیرند».

ناتو در سال ۲۰۰۳ یعنی دو سال بعداز سقوط طالبان در حمله ایتلاف تحت رهبری امریکا – به دلیل پناه دادن به اسامه بن لادن رهبر القاعده – مسوولیت امنیت این کشور را به عهده گرفت.

بسیاری ابراز نگرانی کرده اند که با خروج امریکا، دولت افغانستان و نیروهای مسلح این کشور به سرعت مغلوب طالبان خواهد شد.

مقام های دولت جو بایدن رییس جمهور امریکا این نگرانی را رد می کنند.

زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا در روند صلح افغانستان اخیرا در کنگره این کشور گفت که پیش بینی ها در مورد پیشروی سریع نیروهای طالبان و سقوط کابل توسط آنها بعد از خروج ایتلاف بین المللی از افغانستان بدبینانه است.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email