وندی شرمن، معاون وزیر خارجه امریکا روز چهارشنبه (19 جوزا/خرداد – 9 جون) گفت مذاکرات بین ایران و قدرت‌های جهانی در مورد چگونگی احیای توافق هسته ای ۲۰۱۵ از اواخر هفته از سر گرفته می‌شود.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ او همچنین گفت که انتخابات ریاست جمهوری ایران در ۱۸ جون، عامل پیچیده شدن روند مذاکرات است. البته معاون وزیر خارجه امریکا در این خصوص توضیح بیشتری نداد.

با این حال؛ خانم شرمن گفت: «من فکر می‌کنم پیشرفت زیادی حاصل شده است؛ اما تجربه به من می‌گوید تا زمانی که آخرین جزییات به نتیجه نرسد، نمی‌دانیم که آیا توافق داریم یا نه».

خانم شرمن این سخنان را در یک نشست مجازی که توسط صندوق مارشال آلمان برنامه‌ریزی شده بود، بیان کرد.

ایران: مسایل کلیدی باقی مانده است

عباس عراقچی، مذاکره کننده ارشد ایران در وین نیز در خصوص نشست وین گفت: «مذاکرات به نقطه‌ای رسیده که برخی مسایل کلیدی هنوز در آن باقی‌ مانده است و باید در مورد آن‌ها تصمیم گیری شود».

آقای عراقچی که پس از دیدار با نمایندگان مجلس ایران سخن می‌گفت، افزود: «اختلاف نظرها درباره مسایل جدید نیست، در‌واقع اختلاف نظر در خصوص موضوع هایی اصلی در ارتباط با نحوه بازگشت طرفین به توافق است».

روسیه: فقط چند مساله باقی مانده است

وزارت خارجه روسیه نیز اعلام کرد که در مذاکرات وین «فقط چند مساله حل نشده باقی مانده است». البته وزارت خارجه روسیه درباره مسایل حل نشده توضیح بیشتری نداد.

اما آقای عراقچی همچنین گفت که در مذاکرات برای رفع تحریم هنوز بخش های اقتصادی مهمی باقی مانده است که هیأت مذاکره کننده بر رفع آنها اصرار دارد. دیپلومات ها هدف از احیای برجام را رفع تحریم های امریکا و اعمال مجدد محدودیت اتمی بر ایران عنوان کرده‌اند.

معاونان وزرای خارجه ایران و امریکا در حالی از تلاش‌ها برای احیای برجام سخن گفته‌اند که انتشار برخی خبرها در آستانه ششمین دور نشست کمیسیون مشترک برجام در وین، جوی منفی در ارتباط با رفع تحریم های امریکا به وجود آورده است.

آیا ایران در روستای سنجریان سایت هسته ای دارد؟

شبکه خبری امریکایی فاکس‌نیوز سه شنبه شب با انتشار تصاویر ماهواره ای از «فعالیت‌های غیرعادی» در اطراف روستای «سنجریان» جاجرود در شمال شرق تهران خبر داد.

شرکت «اینتل‌لب» پس از تجزیه و تحلیل تصاویری که شرکت ماهواره‌ای «مکسار» (Maxar) از این روستا گرفته، اعلام کرد که ایران از خزان سال گذشته تحرکاتش را در این منطقه تشدید کرده است.

به گفته تحلیل‌گران شرکت «اینتل‌لب»، ۱۸ دستگاه ماشین‌آلات سنگین حفاری و راه سازی در تصاویر مشاهده می‌شود. تصاویر همچنین نشان می‌دهند که از خزان تا اوایل زمستان گذشته خاکبرداری و احتمالا ساخت و سازهایی در این منطقه انجام شده است.

بر اساس گزارش فاکس نیوز؛ این تصاویر نشان می‌دهند که ایران در سایت سنجریان در حال انجام آزمایش هایی است که در نهایت به تهران این امکان را می دهد که سلاح های اتمی در ابعاد کوچک طراحی و تولید کند. از همین رو این تصاویر می تواند به تنش ها درباره برنامه هسته‌ای ایران به خصوص در حوزه نظامی دامن زند.

موساد، سازمان اطلاعات و جاسوسی خارجی اسراییل سه سال پیش از وجود سایت هسته ای در روستای سنجریان خبر داده بود.

تحرکات ایران در سایت‌های شناخته شده هسته ای اش همواره عامل نگرانی مذاکره کنندگان بوده است. از همین رو امریکا در اجلاس مهم شورای حکام، ایران را به نقض برجام که «مذاکره کنندگان امریکایی در تلاش برای احیای آن هستند» متهم کرد.

رافایل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز هشدار مشابهی را مطرح کرد. او گفت: «ما با کشوری مواجه هستیم که دارای یک برنامه هسته ای بسیار توسعه یافته و جاه طلبانه است که در سطوح بسیار بالا غنی سازی می‌کند».

آقای گروسی همچنین تهران را به دلیل عدم پاسخگویی به سوالات مربوط به کشف ذرات یورانیوم در سایت های هسته ای اعلام نشده قبلی سرزنش کرد.

روسیه: اعضای شورای حکام نگران برنامه اتمی ایران هستند

میخاییل اولیانف، سفیر روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز از «نگرانی جدی» اعضای شورای حکام درباره برنامه اتمی ایران خبر داد.

او در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «بحث درباره ایران در جلسه شورای حکام آژانس نشان داد که توقف توافق هسته ای برجام در پی فشار حداکثری امریکا مایه نگرانی جدی است. اکنون حتا منتقدان سنتی توافق هسته‌ای ارزش آن را بهتر درک می‌کنند».

در هر حال؛ تلاش‌ها برای احیای برجام با توجه به پایان کار حسن روحانی که رییس جمهوری عملگرا و عامل امضای برجام بود همچنان ادامه دارد؛ به‌خصوص که احتمال جایگزینی یک شخصیت تندرو به جای او در انتخابات ۲۸ جوزا/خرداد وجود دارد.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email