در یک شبانه‌روز گذشته ولایت‌های مختلف افغانستان نبردهای شدید میان نیروهای دولتی و طالبان را تجربه کرد. در میانه درگیریها در قریه عرب خان کلنگار ولایت لوگر حفیظ‌الله حق‌پرست، خبرنگار محلی کشته شده است.

به گزارش بخش امنیتی آریاتودی؛ نورالله استانکزی، رییس اتحادیه خبرنگاران ولایت لوگر خبر کشته شدن آقای حق‌پرست را تایید کرده است.

خانواده آقای حق‌پرست می‌گویند که او ظهر روز چهارشنبه (19 جوزا/خرداد – 9 جون) در قریه عرب خان کلنگار مشغول باغ‌داری بود که “درگیری بین افراد طالبان و نیروهای امنیتی افغانستان” رخ داده و آقای حق‌پرست با “شلیک تانک مربوط به نیروهای امنیتی افغانستان کشته شده است”.

با این حال؛ گل‌حیدر احمدی، سخنگوی پولیس لوگر این ادعا را رد کرده و گفته است که روز چهارشنبه در این ساحه هیچ درگیری میان نیروهای امنیتی و طالبان اتفاق نیافتاده است. آقای احمدی گفته که ممکن است این خبرنگار “از طرف گروه طالبان و یا مرمی” کشته شده باشد.

طالبان در این مورد واکنشی نشان نداده اند.

حفیظ‌الله حق‌پرست نخستین کار رسانه‌ای‌اش را در سال ۱۳۸۳ در رادیو پیغام ملی ولسوالی محمدآغه ولایت لوگر آغاز کرد. او در ۱۷ سال گذشته در رسانه‌های مختلف کار کرده بود.

تشدید درگیریها در ولایات؛ ولسوالی جوند ولایت بادغیس سقوط کرد

همزمان منابع محلی تایید کردند که ولسوالی جوند ولایت بادغیس، در شمال غربی افغانستان نیز به دست طالبان افتاده است.

حسام الدین شمس، والی بادغیس به بی‌بی‌سی گفت: «ما دیروز بعد از ظهر ولسوالی جوند را تخلیه کردیم». او تخلیه ولسوالی جوند از حضور نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان را یک “تکتیک نظامی” می‌خواند.

او گفت: «از مدتی به این سو مناطق مرکزی ولسوالی جوند خالی از سکنه شده بود. دلیل خروج مردم جوند از این ولسوالی، تحریم ظالمانه و غیربشری مخالفین بالای مرکز ولسوالی بود که به مدت سه سال هیچ نوع مواد غذایی و حتا علوفه حیوانی را اجازه نمی‌دادند وارد ولسوالی شود».

حدود دو ماه پیش امرالله صالح، معاون نخست رییس جمهوری افغانستان نیز در صفحه رسمی فیسبوکش نوشته بود: «طالبان در بادغیس ولسوالی جوند را در محاصره غذایی قرار داده‌اند و مدتی است که آدم‌ها را به جرم انتقال نان شکنجه می‌کنند و حتا می‌کشند».

آقای صالح در آن زمان وعده داده بود که دولت افغانستان به زودی این محاصره را خواهد شکست.

والی بادغیس همچنین از درگیری در ولسوالی آب کمری این ولایت خبر داد و تلفات نیروهای امنیتی افغانستان و طالبان در این ولسوالی را تایید کرد.

از دو روز به این سو در حول و حوش بازار ولسوالی چاه آب ولایت شمال شرقی تخار نیز نبرد شدیدی بین نیروهای امنیتی و طالبان جریان دارد.

درگیری‌هایی که باعث شده فعالیت شبکه‌های مخابراتی در این ولسوالی قطع شود.

حامد مبارز، سخنگوی والی تخار گفت که در جریان درگیری بامداد امروز بین نیروهای امنیتی و طالبان در ولسوالی چاه آب ولایت تخار محمد داوود، از فرماندهان برجسته گروه طالبان با پنج عضو اين گروه كشته شدند و شش تن ديگر زخمی شدند.

طالبان ادعا کرده که مرکز ولسوالی چاه آب ولایت تخار را به تصرف خود در آورده‌اند.

در همین حال؛ محمداعظم افضلی، منشی شورای ولایتی تخار به بی‌بی‌سی گفت طالبان بخش‌هایی از بازار ولسوالی را تصرف کرده‌اند.

منابع امنیتی در ولایت سرپل نیز گفته‌اند که از چند روز به این سو طالبان حملات گسترده‌ای را بر مرکز این ولایت آغاز کرده‌اند. آنها گفتند از روز چهارشنبه بدین سو در شهر سرپل نیز جنگ جریان دارد.

سپاه (قول اردو) ۲۰۹ شاهین با نشر اعلامیه‌ای گفته است که در این درگیری‌ها به طالبان تلفات وارد شده است. در این اعلامیه آمده است که در دو منطقه قشقری و بغاوی ۱۰ تن از طالبان کشته شده‌اند.

محمد عمر شیرزاد، والی ارزگان به بی‌بی‌سی گفت شب گذشته یک موتر نوع هاموی نظامی، پر از مواد منفجره می‌خواست وارد پایگاه ارتش افغانستان شود، اما قبل از آنکه به هدف برسد از سوی نیروهای امنیتی هدف قرار گرفت. در شبانه روز گذشته درگیری‌ها در شماری دیگر از ولسوالی‌های افغانستان نیز جریان داشته است.

میر رحمان رحمانی، رییس مجلس نمایندگان در نشست عمومی روز چهارشنبه مجلس بخاطر تشدید خشونت‌ها در ولایت‌های مختلف افغانستان از کمیسیون امور امنیتی و دفاعی پارلمان خواست مسوولان نهادهای امنیتی و دفاعی کشور را استجواب کند تا در مورد اوضاع امنیتی کشور به نمایندگان مردم توضیح دهد.

او همچنین از وزارتخانه‌های دفاع و داخله افغانستان خواست اجساد و زخمیان باقی‌مانده نیروهای امنیتی افغانستان در خط اول نبرد را انتقال دهند.

آریاتودی – بخش امنیتی

Print Friendly, PDF & Email