هند برای اولین بار کانال گفتگو با برخی از اعضای رهبری طالبان از جمله با ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی و مذاکره کننده ارشد صلح طالبان گشوده است.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ روزنامه هندوستان تایمز به نقل از “سه منبع امنیتی” این کشور گزارش داده که نهادهای امنیتی هند تماس‌های مقدماتی با ملابرادر و افرادی در هیات رهبری طالبان برقرار کرده است.

این روزنامه به نقل از این منابع نوشته است که این کانال ارتباطی توسط مقام‌های امنیتی هند هدایت می‌شود و محدود به بخش‌هایی در طالبان و رهبری این گروه است که “ملی‌گرا” خوانده می‌شوند یا “بیرون از حوزه نفوذ پاکستان و ایران” هستند.

این حرکت یک تغییر جهت اساسی هند در نسبت به طالبان افغانستان توصیف شده است.

به گفته یک منبع امنیتی چند ماه است که این تلاش‌ها جریان دارد؛ اگرچه هنوز در حد “مقدماتی” است. پیام‌هایی میان دو جانب رد و بدل شده اما تا هنوز دیداری صورت نگرفته است.

ملا عبدالغنی برادر، یکی از دو بنیانگذار جنبش طالبان بوده است و چند سال را در پاکستان در زندان گذرانده است.

این منبع امنیتی گفته است: «سعی کردیم که در درجه نخست با طالبان کار نکنیم و تمام تلاش خود را بر اتحاد شمال (ایتلاف مجاهدین عمدتا غیرپشتون ضد طالبان) بگذاریم. به گفته او این یک تغییر عمده در رویکرد هند است که بر اساس آن بهتر است یک کانال ارتباطی با رهبری طالبان داشته باشیم».

منبع دیگری به این روزنامه گفته است که این موضوع شامل شبکه حقانی یا اعضای شورای کویته طالبان نمی‌شود که به گفته او “دست‌نشانده ارتش پاکستان” هستند.

شبکه حقانی، به رهبری سراج الدین حقانی رسما بخشی از طالبان است که به طور مستقل مخوف‌ترین عملیات‌ها را در افغانستان انجام داده‌اند. انس حقانی به نمایندگی از شبکه حقانی در هیات مذاکره کننده طالبان در دوحه حضور دارد.

مقام‌های دولت هند در این مورد رسما صحبت نکرده اند.

به عقیده این منبع امنیتی هند؛ رهبری طالبان نیز درک کرده اند که نیاز دارند نقشی برای هند در افغانستان قایل شوند و این امر در راستای تلاش طالبان برای کار با غرب نیز است.

سمیر پتل، تحلیلگر امنیت بین المللی در موسسه گتوی هوس نیز گفته است که هند با گشودن کانال ارتباطی با طالبان درصدد حفظ منافع خود در افغانستان است؛ در صورتی که پس از خروج نیروهای خارجی، وضعیت این کشور به سمت جنگ داخلی یا به قدرت رسیدن طالبان بیانجامد.

نقش هند در افغانستان

هند یکی از بزرگترین کمک‌کنندگان به بازسازی افغانستان بوده است و حدود ۳ میلیارد دالر در دو دهه گذشته به افغانستان کمک کرده است.

سیاست هند همواره حمایت از دولت افغانستان و دموکراسی در این کشور و مخالف شدید بازگشت طالبان به قدرت بوده است و نگران ارتباطات طالبان با شبکه القاعده است.

هند غایب بزرگ روندهای نشست‌های منطقه‌ای صلح افغانستان بوده است که سبب ناخشنودی دولت این کشور بوده است.

همزمان با خروج کامل نیروهای بین المللی از افغانستان تا ۱۱ سپتمبر، هند نگران سناریوهای بعدی بازگشت طالبان به قدرت یا احتمال جنگ داخلی است.

همزمان هند با شماری از چهره‌های سیاسی افغانستان از جمله حامد کرزی، رییس جمهور پیشین و عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه روابط نزدیکی دارد.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email