وزارت خارجه امریکا خواستار تحقیقات درمورد کشته شدن 10 تن از کارمندان ماین پاکی در ولایت بغلان شده است.

به گزارش بخش حقوق بشر آریاتودی؛ ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، در واکنش به کشته شدن کارمندان ماین پاکی در بغلان گفته است که امریکا ضمن محکوم نمودن این عمل و خواستار تحقیقات فوری در این مورد است.

پرایس گفت: «ایالات متحده حمله مردان مسلح بر دفتر ماین پاکی “هلو ترست” در ولایت بغلان، ده تن از کارمندان این موسسه جان باختند و 16 تن دیگر، زخم برداشته‌اند را محکوم می‌کند و خواستار تحقیقات فوردی در این زمینه است».

ارگ ریاست جمهوری این حمله را به گروه طالبان نسبت داده است. رییس جمهور غنی در این ارتباط گفته است: «طالبان نه تنها کارمندان ماین پاکی، بلکه مساجد، مکاتب، معلمین و دانشجویان را نیز مورد هدف قرار می‌دهند که این عمل شان سبب تنفر مردم شده و جنایت بشری است که هیچ‌گونه توجیه منطقی ندارد».

به گفته اشرف غنی، طالبان به این خاطر کارمندان ماین‌پاکی را هدف قرار می‌دهند که آنان شاهراه‌ها، مزارع و روستاها را از ماین‌ها و مواد انفجاری پاک‌سازی و از افزایش تلفات غیرنظامیان که از سوی مخالفان مسلح صورت می‌گیرد، جلوگیری می‌کنند.

از سوی هم سفارت امریکا در کابل حمله به کارمندان موسسه ماین‌روبی «هلوترست» در ولسوالی بغلان مرکزی ولایت بغلان را «وحشتناک و بی‌معنا» توصیف کرده است.

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email