ژنرال مک کنزی رییس فرماندهی مرکزی امریكا در گفتگو با رسانه های دوبی گفته است که امریكا در حال برنامه ریزی برای نگهداری سفارت خود در كابل پس از عزیمت سربازان امریكایی است، مگر آنكه دولت بعدی افغانستان به مقامات امریكایی بگوید كه آنجا را ترک كنند.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ نیروهای امریكا و ایتلاف و سفارتخانه های بین المللی به دعوت دولت فعلی افغانستان به رهبری اشرف غنی رییس جمهور در آنجا هستند. اما اگر ساختار حکومتی جدیدی که شامل طالبان باشد، و نخواهند که سفارت خانه ها آنجا باشد، تصمیم آنان نیز تغییر خواهد یافت.

این ژنرال گفته است: «اگر کسی نخواهد ما آنجا نخواهیم بود، شما می دانید از ما دعوت شده است که آنجا باشیم».

در سال ۲۰۱۵ بازرس وزارت خارجه امریکا گزارش داد که سفارت امریکا با مساحت ۳۶ هکتار زمین برای ۱۰۰۰ غیر نظامی و ۴۵۰۰ پیمانکار محل سکونت اعمار نموده است. بر اساس این گزارش در این سفارت بیش از ۱.۵ میلیارد دالر برای ساخت و ساز منازل موقت و سایر امکانات دایمی در یک دهه گذشته هزینه شده است.

مک کنزی گفت که محافظت از کارکنان باقی مانده در درجه اول به عهده دولت افغانستان است.

وی افزود: «ما قصد داریم سفارت در افغانستان داشته باشیم. این امر به دعوت دولت افغانستان خواهد بود. اولین و مهمترین مسوولیت آنها حفاظت از آن سفارت خواهد بود، گرچه ما همیشه اقدامات لازم را برای محافظت از دیپلومات های خود در هر سفارت در هر جای دنیا انجام داده ایم».

کارمندان کنسولی امریکا که در این کشور باقی می مانند، مصروف اجرای ویزه برای افغانستانی های خواهند بود که طی سالهای گذشته با نیروهای امریکایی یا ایتلاف همکاری کرده اند.

روز دوشنبه، طالبان با صدور بیانیه ای از آن افغانستانی هایی که با نیروهای ایتلاف همکاری کرده اند، خواست تا در کشور بمانند. و طالبان با آنان کاری ندارد.

وزارت امور خارجه امریکا تاکنون حدود ۲۰ درصد از ۱۸۰۰۰ درخواست ویزه افغانستانی هایی را که طی دو دهه گذشته برای آنها کار کرده اند، به پایان رسانده است.

مک کنزی روز دوشنبه گفت که حتا اگر روند کاهش نیروها تا حد زیادی به پایان رسیده باشد، ارتش امریکا می تواند به خارج شدن متحدانش از کشور کمک کند. وی گفته است که این کار برای ارتش امریکا آسان است تا هر کاری را که در هر زمان لازم بدانیم انجام دهیم.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email