ایالات متحده آمریکا از ادامه بحث های سازنده با پاکستان برای همکاری درجلوگیری از مبدل نشدن افغانستان به پناه گاه امن هراس افگنان خبرمی دهد.

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید می گوید که واشنگتن در کانال‌های نظامی، اطلاعاتی و دیپلوماتیک با پاکستان در گفتگو است تا ازمبدل نشدن دوباره افغانستان به پناه گاه امن شبکه القاعده یا هرگروه هراس افگن دیگر اطمینان به دست آید.

همزمان با پایان ماموریت نیروهای خارجی درافغانستان، احتمال استفاده از حریم هوایی و فضایی پاکستان برای پیکار با هراس افگنی درافغانستان بیشتر می شود.

اکنون کاخ سفید می گوید که بحث‌های سازنده دراین باره میان واشنگتن واسلام آباد ادامه دارند.

آقای سالیوان گفت: «من قصد ندارم به جزییات مذاکرات ما با پاکستان بپردازم. فقط این را می‌گویم: ما در کانال های نظامی، اطلاعاتی و دیپلوماتیک با پاکستان در باره آینده توانایی‌های آمریکا بحث‌های سازنده یی داشته ایم تا اطمینان حاصل شود که افغانستان هرگز دیگر به مرکزی تبدیل نخواهد شد که القاعده یا داعش یا هر گروه هراس افگن دیگری بتواند ازآن برایالات متحده  حمله کند».

مشاور امنیت ملی کاخ سفید با اشاره به نشست احتمالی درباره افغانستان در استانبول می‌گوید که آقای بایدن در حاشیه نشست سران ناتو با رییس جمهورترکیه نیز مذاکره خواهد کرد.

آقای سالیوان گفت: «نقشی که ترکیه در رابطه با مذاکرات و دیپلوماسی در افغانستان به صورت پیش رو بازی خواهد کرد و نحوه برخورد آمریکا و ترکیه با برخی از اختلافات قابل توجه ما در زمینه ارزش ها و حقوق بشر و سایر موضوعات دردیدار دوجانبه رییس جمهور بایدن و رجب طیب اردوغان بحث خواهند شد».

قرار است که رهبران سی کشور عضو ناتو در سی و یکمین نشست سران این پیمان به  روز دوشنبه هفته آینده در بلژیک گردهم بیایند.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email