دومین مناظره انتخابانی نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران عصر سه شنبه (18 جوزا/خرداد – 8 می) به وقت محلی تهران برگزار شد و هر هفت نامزد در نوبت های مختلفی که در اختیار داشتند از شرایط سیاسی، اجتماعی و اقتصادی حاکم بر ایران انتقاد کردند اما در اظهارات خود راه‌حل‌های ملموس برای بهبود شرایط ارایه ندادند. آنها همچنین از این فرصت استفاده کرده و هریک، از رقبای خود انتقاد کردند.

به گزارش بخش ایران آریاتودی به نقل از رسانه های ایرانی؛ بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی در واکنش به مناظره دوم نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰، این مناظره را نسبت به مناظره اول کم رمق‌تر توصیف کرده اند.

هفت نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران سعید جلیلی، محسن رضایی، ابراهیم رئیسی، علیرضا زاکانی، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، محسن مهرعلیزاده و عبدالناصر همتی به مدت سه ساعت در این مناظره شرکت کردند و ضمن طرح دیدگاه های خود، انتقاد از وضعیت جاری، نقدهایی را هم متوجه رقبای خود کردند.

مناظره به طور همزمان از چند شبکه رادیو تلویزیونی رسمی ایران پخش می شد.

سعید جلیلی نماینده آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران در شورای عالی امنیت ملی که برای دومین بار نامزد انتخابات ریاست جمهوری شده از سیاست های دولت این کشور در هشت سال اخیر انتقاد کرد و گفت زیرساخت های کشور برای بهبود شرایط زندگی ایرانیان مهیا است. او خواستار توجه به وضعیت روستاییان شد.

آقای جلیلی از دولت حسن روحانی انتقاد کرد که طی هشت سال کشور را معطل تصمیم های گروه ویژه اقدام مالی (اف ای تی اف) و رفع تحریم های آمریکا در دولت های مختلف آن کشور کرد و به جای ارائه نتیجه صرفا درباره روند تصمیم گیری ها به مردم گزارش داد.

محسن رضایی وعده پرداخت یارانه ۴۵۰ هزار تومانی را تکرار کرد و با انتقاد از شیوه اداره کشور گفت که در صورت رسیدن به ریاست جمهوری از آیت الله خامنه ای خواهد خواست شورای عالی انقلاب فرهنگی را منحل کند.

او گفت که فردی نزدیک به نظام است و از این بابت می تواند به حل مشکلات کشور سرعت ببخشد. در ادبیات حکومتی، مقام های ایرانی برای پرهیز از اشاره مستقیم به نام آیت الله خامنه ای از عنواینی همچون نظام استفاده می کنند.

ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه ایران که در دوره قبلی انتخابات هم نامزد ریاست جمهوری بود از مدرک تحصیلی خود دفاع کرد و اظهارات یکی از نامزدها در مناظره اول درباره شش کلاس سواد خود را رد کرد و گفت که مدرک دکتری خود را در شبکه های اجتماعی منتشر کرده است.

آقای رئیسی گفت که خود را در برابر سال ها حضور در رده های مختلف قوه قضائیه پاسخگو می داند. آقای رئیسی گفت که علیرغم آنچه که وی “توهین” و “بداخلاقی” های انتخاباتی خواند هیج شکایتی نکرده است. او گفت که نامزدها در صحبت های انتخاباتی خود “بیشترین سخنان ساختارشکنانه را مطرح می کنند و سپس می گوید در ایران آزادی وجود ندارد”.

علیرضا زاکانی، رئیس مرکز پژوهش های مجلس و از نامزدهای نزدیک به سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اظهارات خود انتقادهایی به دولت حسن روحانی مطرح کرد و در پاسخ به عبدالناصر همتی یکی از رقبای انتخاباتی خود که وی را نامزد “پوششی” به نفع ابراهیم رئیسی خوانده بود، خود آقای همتی را “نامزد روکشی” برای دفاع از سیاست های دولت آقای روحانی توصیف کرد.

وی دولت روحانی را “امنیتی ترین دولت” تاریخ جمهوری اسلامی اسلامی خواند و گفت “در این دولت ۲۶ جاسوس دستگیر شدند”. آقای زاکانی کاهش شدید نرخ رشد جمعیت را نگران کننده و هولناک توصیف کرد و گفت که این نرخ از بیش از ۶ درصد در اوایل دهه ۱۳۶۰ به کمترین حد خود در چهار دهه اخیر سقوط کرده است.

امیرحسین قاضی زاده هاشمی نائب رئیس مجلس شورای اسلامی هم انتقادات به دولت آقای روحانی مطرح کرد و از اینکه رقبای انتخاباتی اش وعده معرفی وزیر زن می دهند به کنایه گفت که همه کابینه خود را از زنان انتخاب خواهد کرد.

آقای قاضی زاده هاشمی در اظهارات خود از مدرک تحصیلی ابراهیم رئیسی دفاع کرد و گفت که دانش آموختگان حوزه هم دارای مطالعات و دانش اقتصادی هستند.

وی وعده داده که در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، دبیران شورای عالی در کشور همچون شورای عالی اقتصاد را به معاونت ریاست جمهوری منصوب می کند تا هدایت دولت هماهنگ شود.

محسن مهرعلیزاده، استاندار پیشین اصفهان در دولت آقای روحانی که برای بار دوم نامزد انتخابات ریاست جمهوری شده در اظهارات خود وعده مدرن سازی دولت را مطرح کرد و گفت تصمیم دارد در کابینه خود از تمام اقوام و شهروندان ایرانی با مذاهب مختلف استفاده کند.

آقای مهرعلیزاده بار دیگر به موضوع مدرک تحصیلی ابراهیم رئیسی اشاره کرده و گفت منظور وی از بیان “شش کلاس سواد” آقای رئیسی دقیق بوده و وی پس از این تحصیلات حوزوی داشته است. وی در اظهارات خود اشاره کرد که شهروندان ایرانی از جمله جوانان از شنیدن وعده “خسته” شده اند و در انتظار تحول در اداره کشور هستند. او گفت که تمام امکانات در خدمت گرفته شده تا یک نامزد مشخص به ریاست جمهوری برسد.

عبدالناصر همتی که تا قبل از نامزدی در انتخابات رئیس کل بانک مرکزی بود هم از سیاست دولت فعلی انتقاد کرد و گفت با راه حل های یک اقتصاددان در صورت پیروزی در انتخابات، تصمیم دارد مشکلات کشور را حل کند.

وی در جواب به انتقادات رقبای خود گفت که اگر بابت حضور کمتر از سه ساله در دولت روحانی باید برای کل سیاست های هشت ساله حسن روحانی پاسخ بدهد، ابراهیم رئیسی که از سال های اول انقلاب در مناصب قضایی بوده هم باید پاسخگو باشد. آقای همتی خطاب به نامزدهای منتقدش گفت که صلاحیت وی برای انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان تایید شده اما رقبایش با شیوه انتقادهایی که مطرح می کنند او را هدف توهین قرار می دهند.

او وعده داد که در دولت احتمالی اش افراد سنی همچون شیعه حضور داشته باشند.

شیوه برگزاری مناظره که در آن مجری سئوالات مختلفی از هریک از نامزدها می پرسد و هر نامزد هم فرصت کوتاهی برای پاسخ به آن دارد، با انتقادهایی از سوی نامزدها رو به رو شد. سعید جلیلی خواستار تحول در شیوه برگزاری مناظره شد و عبدالناصر همتی از رقبایش انتقاد کرد که به جای پاسخ و طرح راه حل هایشان مداما به او حمله می کنند.

هفت نامزد انتخابات ریاست جمهوری هفته آینده در یک مناظره سومی هم شرکت خواهند کرد که قرار است روز شنبه برگزار شود.

مناظره های انتخاباتی به شکل کنونی از دوره انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ مرسوم شد که نامزدها رو به روی یکدیگر برنامه های خود را مطرح می کنند و دیدگاه رقیب خود را به چالش می کشند.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری ایران ۲۸ خرداد برگزار شود. نظرسنجی های رسمی در داخل ایران حاکی از احتمال مشارکت پایین در انتخابات است.

پس از رد صلاحیت گسترده داوطلبان نامزدی در انتخابات توسط شورای نگهبان که حتی علی لاریجانی، رئیس سابق مجلس و اسحاق جهانگیری، معاون اول کنونی رئیس‌جمهور ایران هم در بین رد صلاحیت شدگان هستند، گروه های سیاسی که پیشتر مدافع حضور در رای گیری بودند می گویند که توان قانع کردن شهروندان برای رای دادن را از دست داده اند.

از جمله اصلاح طلبان گفته اند که در این انتخابات از هیچ نامزدی حمایت نمی کنند و محمود احمدی نژاد که خود رد صلاحیت شده گفته است در رای گیری هم شرکت نخواهد کرد.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email