ارگ ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده است که یک گروه از سرمایه‌گذاران چینی با سفر به افغانستان ابراز آمادگی کرده اند تا در زمینه تولید برق از زغال سنگ در کشور سرمایه گذاری ‌کنند.

به گزارش بخش اقتصادی آریاتودی؛ بر اساس اعلام ارگ این سرمایه‌گذاران، روز گذشته (۸ جوزا/خرداد – 29 می) با اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان دیدار کرده و گفته اند که می‌خواهند با سرمایه گذاری ۴۰۰ میلیون دالری، ۳۰۰ مگاوات برق از زغال سنگ تولید کنند.

آقای غنی درباره منابع طبیعی افغانستان و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در عرصه انرژی برق به سرمایه گذاران چینی معلومات داده است.

رییس جمهوری افغانستان به واحد تسهیل سرمایه‌گذاری افغانستان دستور داده تا بررسی‌های لازم را با همکاری بانک مرکزی افغانستان و شرکت ملی برق این کشور(برشنا) جهت سرمایه گذاری این گروه انجام داده و با ریاست جمهوری شریک سازند.

افغانستان اکنون به شدت به برق وارداتی متکی است. برق وارداتی نیز به دلیل عبور پایه‌ها از مناطق ناامن همواره توسط شورشیان و یا افراد خرابکار منهدم می‌شود. در ماه گذشته در مدت دوهفته ۱۳ پایه ‌برق در کشور منهدم شد.

با انهدام این پایه‌ها، برق ولایت‌های کابل، لوگر، غزنی، پکتیا، میدان وردک، لغمان، ننگرهار و کاپیسا قطع شد.

بیشتر برق افغانستان اکنون از کشورهای ازبیکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ایران وارد می‌شود. این کشورها ۸۰ درصد برق افغانستان را تامین می‌کنند.

میزان برق تولید شده در داخل افغانستان تنها حدود ۱۹ درصد از نیازمندی این کشور را تامین می‌کند. چهار درصد از تولید داخلی از طریق نیروگاه حرارتی و انرژی تجدید پذیر و بقیه نیز در نیروگاه‌های آبی تولید می‌شود.

سرمایه‌گذاری چین در افغانستان

چین اکنون در بخش‌های معدن و استخراج نفت در افغانستان سرمایه‌گذاری کرده است. دولت افغانستان استخراج یکی از بزرگترین معدن‌های مس این کشور را به نام “مس عینک” به چین واگذار کرده است. هر چند روند استخراج این معدن به دلیل اختلاف میان طرف چینی و دولت افغانستان و همچنین وجود ناامنی تاکنون پیشرفت لازم را نداشته است.

مورد دیگر سرمایه‌گذاری چین، در استخراج منابع نفتی سرپل است که در سال ۱۳۹۱ “شرکت ملی نفت چین” (CNPC) برنده آن شد. قرار بود که در مرحله اول، روزانه پنج هزار بشکه نفت از این حوزه استخراج و بعدتر، این رقم به چهل و پنج هزار بشکه در روز برسد؛ ولی به دلیل ادامه ناامنی این طرح به درستی اجرا نشد.

آریاتودی – بخش اقتصادی

Print Friendly, PDF & Email