شماری از دختران جوان در افغانستان به مناسبت “روز جهانی بهداشت قاعدگی” کارزاری را به نام “قاعدگی تابو نیست” به راه انداخته‌اند.

به گزارش بخش زنان آریاتودی؛ این کارزار در شبکه‌های اجتماعی افغانستان با استقبال گسترده روبرو شد. از چهار روز به اینسو دختران و پسران زیادی به این کمپاین پیوسته‌اند و در مورد تابوزدایی از گفتگو در مورد قاعدگی سخن گفته‌اند.

در سال ۲۰۱۴ یک سازمان غیردولتی فعال در زمینه بهداشت زنان در آلمان به نام واش یونایتد (WASH United) ۲۸ می را به نام روز جهانی بهداشت قاعدگی نام‌گذاری کرد، تا جهان به این بهانه برای گسترش آگاهی درباره بهداشت دوران قاعدگی، کمک به بهبود شرایط و از بین بردن تابوی قاعدگی بسیج شوند.

سازمان‌ها و رسانه‌های زیادی از جمله صندوق کودکان سازمان ملل متحد، یونیسف در آگاهی‌رسانی درباره بهداشت قاعدگی با این سازمان همکاری می‌کنند.

امسال شماری از دختران افغانستان به گونه خودجوش در آستانه روز جهانی بهداشت قاعدگی، این کارزار را راه اندازی کردند تا به گسترش آگاهی و گفتگو در مورد فراهم ساختن امکانات بهداشتی برای زنان افغانستان در شهرها و روستاها گفتگو کنند.

کمبود آگاهی و دسترسی نداشتن به امکانات بهداشتی در دوران قاعدگی می‌تواند سلامت زنان و دختران را به خطر بیندازد.

در زیر تجربه شماری از اعضای این کارزار را بخوانید. آنها چگونه تصمیم گرفتند کارزار قاعدگی تابو نیست را راه اندازند و با چه واکنش‌هایی مواجه شدند.

“دختران مجبور نشوند در دوره قاعدگی روزه دروغی بگیرند”

عطیه مهربان

ما در مورد قاعدگی حرف می‌زنیم تا اگر دختری از این درد در حال جان‌کندن بود، بتواند به پدر خود بگوید نیاز به درمان دارد.

ما در این مورد حرف می‌زنیم تا دختر در دوره پریود در ماه رمضان مجبور نباشد روزه دروغی بگیرد و نماز دروغی بخواند.

ما در این مورد حرف می‌زنیم تا دختری با دیدن اولین قاعدگی به گمان اینکه شاید اشتباهی بکارت خود را از دست داده، خود را نکشد. ما در مورد قاعدگی حرف می‌زنیم تا دیگر مردی زنش را در این دوره نجس نپندارد.

ما در مورد قاعدگی حرف می‌زنیم تا دختران نوجوان در مورد بهداشت در این دوره بفهمند. ما در مورد قاعدگی تا زمانی حرف می‌زنیم که درک کنیم دیگر حرف‌زدن در این مورد مرد و زنی را احساساتی و عصبانی نمی‌سازد.

“به شرایط روحی و جسمی زنان کمک کنیم”

سمیه رامش

قاعدگی يا عادت ماهوار از مهم‌ترين مراحل رشد و بلوغ در دختران است. قرار گرفتن در چرخه منظم قاعدگی به معنی سلامتی است. به ويژه اينكه زن هنوز بخشی از هويت خود را از باروری می‌گيرد. البته هويت‌‌دهی زنان با زايش و باروری نيز در فرهنگ‌ها و اديان مختلف پيشينه داشته و هنوز هم در بسياری از كشورها اين نگاه وجود دارد.با درك اهميت چرخه قاعدگی و تغييراتی كه در اين دوره در بدن زن ايجاد می‌شود، می‌توانيم به زنان كمك كنيم اين دوره را در شرايط بهتر روحی و جسمی سپری كنند.

“شماری ما را بی‌حیا خطاب کردند”

لاله عثمانی

بسیاری از دختران در افغانستان، هنگامی که برای اولين بار قاعدگی را تجربه می‌كنند، واقعاَ نمی‌دانند چه اتفاقی برایشان افتاده است و چگونه از خود مواظبت كنند.

به دلیل کمبود آگاهی در مورد پریود، مشكلات روانی و جسمی فراوانی برای دختران پيش می‌آيد. ما این کمپاین را برای گسترش آگاهی و گفتگو در مورد فراهم‌سازی امکانات بهداشتی در دوره قاعدگی راه انداختیم. متاسفانه زير هر پستی كه گذاشتيم، گاه حتا از آدرس برخی زنان مورد توهين و تحقير قرار گرفتيم.

شماری ما را بی‌حيا خطاب کردند. اين دردآور است.

“صحت دختران زیادی در خطر است”

محبوبه نسرین‌دخت

قاعدگی زنان تابو نیست و نباید با آن به عنوان یک وضعیت شرم‌‌آور برخورد شود. خجالت نکشیم و طوری رفتار نکنیم که انگار بخاطر پریود، گنا‌هکار و کثیف هستیم. این کمپاین به صورت وسیع از طرف زنان استقبال شد. به زودی زنان زیادی به آن پیوستند.

زنان بسیاری به بهانه این کمپین در مورد تجربیات خود صحبت کردند. از آنطرف شماری از مردان با این کمپین مخالفت کردند. آنها می‌گفتند به جای پرداختن به مسئله پیش پا افتاده‌ای مثل پریود، چرا به مسائل مهمی‌تری مثل تحصیل زنان تمرکز نمی‌کنید.

به گفته آنها در اوضاع کنونی این مسئله از جدیت زیادی برخودار نیست که تمام انرژی‌تان را صرف آن کنید. عده‌ای هم شروع‌کردند به فحاشی گویا شما با این کارتان بی‌حیایی را ترویج می‌کنید و به مسایلی در جامعه دامن می‌زنید که نباید در عموم مطرح شود، اما جواب من برای مخالفان کوتاه و ساده است: اگر قاعدگی همچنان تابو بماند، صحت دختران زیادی به خطر خواهد افتاد.

“امیدوارم گفتگوی سالمی در مورد قاعدگی در جامعه شکل بگیرد”

شکریه مشعل

ما می‌دانیم که آوردن تغییر کار ساده‌ای نیست و نیاز به صبر و تلاش پیهم دارد. هر حرکتی که تلاش می‌کند تغییر بزرگی در جامعه بیاورد، همیشه مورد خشم قرار گرفته است.

آغاز گفتگو‌ در مورد قاعدگی نیز با مخالفت شماری از مردم روبرو شد، ولی من امیدوارم به این بهانه گفتگوی سالمی در جامعه شکل گیرد و نگاه جامعه به قاعدگی را دچار تحول کند.

بی بی سی

آریاتودی – بخش زنان در آیینه اجتماع

Print Friendly, PDF & Email