وزارت امور خارجه امریکا به تازگی اعلام کرده است که به اطلاعاتی‌ که منجر به ردیابی سیدنی میزل، یک شهروند ناپدید شده این کشور در افغانستان شود، ۵ میلیون دالر جایزه می‌دهد.

به گزارش بخش زنان آریاتودی؛ خانم میزل، که پیش از ربوده شدن برای سه سال در قندهار زندگی می‌کرد، کارمند “بنیاد توسعه زندگی روستایی آسیا” بود . با وجود آنکه ۱۳ سال از ربوده شدن این شهروند امریکایی در جنوب قندهار می‌گذرد تا هنوز هیچ کس یا گروهی مسوولیت این آدم‌ربایی را بر عهده نگرفته است.

در بیانیه وزارت امور خارجه امریکا آمده است که سیدنی میزل و راننده‌اش به احتمال زیاد توسط ربایندگان‌شان که هرگز شناسایی نشده‌اند، همان زمان کشته شدند. دولت امریکا معتقد است که او در قندهار به خاک سپرده شده؛ اما جسدش هنوز کشف نشده است.

بی‌بی‌سی در گزارشی می گوید که یک‌سال پس از ربوده شدن این امدادرسان امریکایی در سال ۲۰۰۸، مقامات پولیس این ولایت به او گفته بودند که این شهروند امریکایی به پاکستان منتقل شده؛ اما آنها هیچگاه مدرکی در این مورد این ادعایشان ارایه نکردند.

در پوسترهایی‌ که سفارت ایالات متحده در افغانستان با پیشنهاد پاداش منتشر کرده، تصویری از خانم میزل با لبخند دیده می‌شود. در این پوستر نوشته شده که «به ما کمک کنید تا او را به خانواده اش برگردانیم».

این جایزه از طریق “برنامه پاداش برای عدالت” وزارت خارجه امریکا ارایه می‌شود. از شروع این برنامه در سال ۱۹۸۴ بیش از دو صد میلیون دالر برای ردیابی شهروندان امریکایی در نقاط مختلف جهان پرداخت شده است.

یک مقام سابق سازمان زنان ولایت قندهار، گفته است سیدنی مایزل، به بسیاری از زنان در این ولایت کمک کرد تا برای خود کار و منبع درآمد پیدا کنند.

خانم میزل از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۸ برعلاوه کار در بنیاد توسعه زندگی روستایی آسیا، در دانشگاه قندهار انگلیسی تدریس می‌کرد و در یک مدرسه دخترانه درس گلدوزی و خیاطی می‌داد. او به زنان جوان افغانستان کمک کرد تا مهارت‌هایی را یاد بگیرند که به آنها امکان می‌داد تا زندگی خود و خانواده‌های خود را تامین کنند.

او در عین حال؛ در پروژه‌های آبیاری، توان‌بخشی، مراقبت‌های بهداشتی و ترمیم و همچنین کارهای دیگر برای کمک به مردم افغانستان‌ و در برنامه ‘کار در برابر غذا ‘ مشارکت داشت و به گفته همکارانش در مدت اقامت خود در قندهار به زبان پشتو مسلط شده بود.

به گفته دوستانش خانم میزل در مدت اقامت خود در افغانستان به فرهنگ این کشور علاقمند شده بود، تا جایی‌که لباس افغانی به تن می‌کرد و همواره برای مصونیت جان خود برقه می‌پوشید و از راننده استفاده می‌کرد، زیرا زنان در قندهار به دلایل امنیتی رانندگی نمی‌کنند.

یکی از دوستانش به رسانه‌ها گفته است که خانم میزل به زندگی در قندهار افتخار می‌کرد و معتقد بود: «مردم افغانستان‌ فرهنگ خوبی دارند که به زنان آسیب نمی‌رسانند».

این شهروند امریکایی در ۲۶ جنوری ۲۰۰۸ با محمد هادی، راننده اش توسط افراد مسلح ناشناس ربوده و ناپدید شدند.

به دنبال این رویداد صدها زن در شهر قندهار افغانستان، با برگزاری اجتماعی، خواهان رهایی او شدند. زنان معترض، با اجتماع در یک تالار، برای رهایی او دعا کردند و از مقامات دولتی خواستند تلاش برای آزادی او را افزایش دهند.

چارلز هاویلند خبرنگار بی‌بی‎سی که در آن زمان در افغانستان کار می‌کرد، در گزارشی در سال ۲۰۰۸ گفته بود تظاهرات زنان در افغانستان، امری نادری تلقی می‌شود، به ویژه اگر چنین اجتماعی، در شهر سنتی قندهار برگزار شود ولی آن‌ها برای رهایی این خانم دست به چنین اقدامی زدند.

سیدنی میزل، در گذشته دانشجوی دانشگاه هاردین سیمونز امریکا بود و افرادیکه او را از نزدیک می‌شناختند، او را یک خانم فداکارو سخاوتمند می‌خوانند که تمایل به رفتن به مناطق خطرناک جهان برای کمک به نیازمندان را از خود به یادگار گذاشت.

دوستان او به رسانه‌ها گفته‌اند که تمایل او برای پذیرفتن ریسک بخاطر خدمت به دیگران سرانجام هزینه زندگی را برای او به همراه داشت.

مقامات افغانستان می‌گویند که با وجود گذشت سیزده سال از این رویداد تا هنوز هیچگونه اطلاعاتی در مورد آدم‌ربایان و خواسته آنها بدست نیامده است.

سیدنی ملیندا میزل در ۱۲ فبروری سال ۱۹۵۸در اورکای کالیفرنیا متولد شد. او آموزش‌های ابتدایی و تحصیلات دانشگاهی خود را در امریکا به اتمام رسانده بود و در عین حال به کلاس‌های موسیقی علاقمند بود.

آریاتودی – بخش زنان در آیینه اجتماع

Print Friendly, PDF & Email