محمد نعیم، سخنگوی گروه طالبان در یک پیام توییتری از انجام یک گفتگوی مستقیم میان طرف‌های مذاکره کننده صلح دولت و طالبان در قطر خبر داده است.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ وی نوشته است که شماری از هیات های مذاکره کننده با حضور ملا برادر، رییس دفتر سیاسی طالبان عید را به هم تبریک گفته اند و در مورد وضع جاری افغانستان و تسریع روند مذاکرات صحبت کرده‌اند.

در همین حال؛ مقامات دولت افغانستان نیز این نشست را تایید و بر تسریع روند مذاکرات برای رسیدن به یک صلح معنادار تاکید کرده‌اند.

وزارت صلح افغانستان در توییتر نوشته است که روز جمعه 24 ثور هیاتی از مذاکره کنندگان دولت با حضور عبدالسلام رحیمی و خانم فاطمه گیلانی در مورد وضعیت فعلی کشور و تسریع در گفتگوهای صلح با جناح طالبان در دوحه تبادل نظر کردند.

پیشتر طالبان اعلام کرده بودند که تا زمان خروج تمامی نیروهای آمریکایی از افغانستان در هیچ نشستی شرکت نمی‌کنند؛ اما سخنگوی طالبان نوشته است که دو طرف تعهد کرده‌اند که مذاکرات میان افغانستانی را پس از اتمام عید از سربگیرند.

از سوی دیگر انتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده هم در مورد روند صلح افغانستان با اشرف غنی، رییس جمهوری این کشور تلفونی صحبت کرده است.

آقای بلینکن در توییتی نوشته است که با آقای غنی در مورد تلاش های منطقه‌ای برای پیشبرد روند صلح حرف زده است.

قرار بود کنفرانسی بین دولت افغانستان و طالبان در ماه اپریل در استانبول ترکیه برگزار شود که به دلیل عدم شرکت طالبان به تعویق افتاد.

ترکیه، امریکا و سازمان ملل توافق کرده بودند که نشست “سرنوشت‌ساز” استانبول در مورد صلح افغانستان به تاریخ شانزدهم اپریل (۲۷ حمل/فروردین) برگزار شود.

انتظار می‌رود این نشست نیز بعد از تعطیلات عید فطر برگزار شود، اما تاریخ دقیقی تا هنوز برای آن مشخص نشده است.

نشست استانبول یکی از مهمترین نشست‌ها در مورد آینده صلح افغانستان خوانده شده که جامعه بین‌المللی انتظار دارد گروه‌های سیاسی افغانستان در آن بتوانند بر سر پایان جنگ و “تشکیل دولت انتقالی صلح” در این کشور به توافق برسند.

در این نشست سازمان ملل نقش محوری‌تری در تلاش‌های صلح افغانستان خواهد داشت و به همین دلیل این سازمان جان آرنو، از دیپلومات‌های سابقه‌دار خود را به عنوان نماینده سازمان ملل در امور صلح افغانستان تعیین کرده است.

جو بایدن، رییس جمهوری امریکا، روز ۱۴ اپریل به طور غیر منتظره اعلام کرد که نیروهای کشورش تا ۱۱ سپتمبر امسال به صورت کامل از افغانستان خارج خواهند شد. پیشتر، این ضرب الاجل برای ماه می (ماه جاری میلادی) تعیین شده بود.

طالبان خروج دیرهنگام نیروهای امریکایی را نقض توافق می‌دانند و گفته شده که به همین دلیل نمی‌خواهند در مذاکرات دیگری شرکت کنند.

در پی اعلام به تاخیر افتادن نشست استانبول در مورد صلح افغانستان به بعد از ماه رمضان، سازمان ملل گفته ‌است که این نهاد در همکاری با دولت‌های ترکیه و قطر “قاطعانه” به تلاش‌های جدی شان برای دستیابی افغانستان به صلح ادامه خواهد داد.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email