انتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا در واکنش به درخواست گروهی از سناتورهای جمهوریخواه برای توقف مذاکرات جاری برجام به دلیل حمایت ایران از حماس در حمله به اسراییل گفت این گفتگوها در وین ادامه خواهد یافت.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ ۴۴ سناتور جمهوریخواه امریکا همزمان با اوج گرفتن درگیری میان اسراییل و حماس روز پنجشنبه هفته گذشته با فرستادن نامه ای به جو بایدن، رییس جمهوری ایالات متحده از او خواسته بودند که با توجه به رابطه ایران با این گروه فلسطینی، مذاکرات جاری برای احیای برجام را «فورا» متوقف کند.

در عین حال؛ انتونی بلینکن در جریان یک نشست خبری مشترک با ماریس پاین، همتای استرالیایی‌اش در پاسخ به پرسشی طولانی در همین زمینه گفت که دولت بایدن این درخواست را نمی‌پذیرد.

خبرنگاری با یادآوری شلیک موشک از لبنان به خاک اسراییل، از بلینکن پرسید: «رییس جمهور بایدن گفت که او واکنش بیش از حد و نامتناسبی از سوی اسراییل نمی‌بیند، حرفی که احتمالا اسراییل از آن به عنوان چراغ سبز حمله استفاده می‌کند. با توجه به این که حماس از هواپیماهای بدون سرنشین و موشک‌های دوربرد استفاده کرده است، در صورت تایید چنین چیزی، چه مدرکی در مورد دخالت ایران در حملات به اسراییل دارید؟ اگر چنین است، به درخواست جمهوریخواهان برای توقف مذاکرات در وین توسط دولت چه پاسخی می‌دهید؟».

بلینکن در پاسخ به این پرسش با یادآوری تماس تلفونی خود با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل و محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطین و نیز تماس بایدن با نتانیاهو گفت: «ما در تلاش برای پیشبرد تنش‌زدایی و پایان دادن به خشونت در سراسر کشور (اسراییل) با طرف‌های اسراییلی و فلسطینی و شرکای منطقه‌ای به طور پیگیر و فعالانه همکاری داشته‌ایم».

وی همچنین با اعلام این که هادی عَمر، نماینده امریکا در امور اسراییل و فلسطین در حال عزیمت به منطقه است، افزود: «اسراییل حق دفاع از خود در برابر این حملات موشکی را دارد و تفاوت اساسی بین یک سازمان تروریستی مانند حماس که اسراییل و غیرنظامیان را بدون تمایز هدف قرار می‌دهد و اسراییل که دارد از خودش دفاع می‌کند و به تعقیب کسانی می‌پردازد که به او حمله می‌کنند؛ وجود دارد».

وی تاکید کرد: «اما ما عمیقا نگران از دست رفتن جان غیرنظامیان، به ویژه کودکان هستیم. فلسطینیان حق دارند مانند اسراییلی‌ها در صلح و امنیت زندگی کنند، بنابراین ما سخت می‌کوشیم تا همه طرف‌ها را به خویشتنداری، تنش‌زدایی و بازگشت به آرامش تشویق کنیم».

بلینکن درباره گفتگو در سازمان ملل متحد بر سر جنگ جاری میان اسراییل و فلسطین اظهار داشت: «ما برای بحث و گفتگو آماده‌ایم، یک بحث آزاد در سازمان ملل. فکر می‌کنم این جلسه اوایل هفته آینده انجام شود».

وزیر امور خارجه امریکا درباره نقش ایران در بحران جاری خاورمیانه نیز گفت: «من در رابطه با درگیر بودن یا نبودن ایران در آنچه دارد اتفاق می‌افتد چیزی ندارم که ارایه دهم، اما فقط می‌گویم که پای اقدامات مخرب ایران در میان باشد، خواه با حمایت از تروریسم، خواه با تلاش برای ایجاد بی‌ثباتی در سایر کشورها و خواه هر اقدام دیگری که مورد اعتراض ما باشد، اینها تاکیدی است بر این که به هر نحو، ایران هرگز نباید به سلاح هسته‌ای دست یابد. ایران دارای سلاح هسته‌ای یا دارای توان دستیابی به آن در کوتاه مدت، کشوری خواهد بود که احتمالا بدون ترس از مجازات، اقدامات منطقه‌ای بیشتری انجام می‌دهد».

بلینکن با این همین استدلال، مذاکرات هسته‌ای وین را تایید کرد و گفت: «بنابراین گفتگوها در وین ادامه دارد تا ببینیم آیا می‌توانیم به توافق متقابل در برجام برگردیم یا نه».

دور چهارم مذاکرات ایران با قدرت‌های جهانی عضو برجام یعنی روسیه، چین، بریتانیا، آلمان و فرانسه برای احیای برجام از روز ۱۷ ثور/اردیبهشت در وین، پایتخت اتریش آغاز شده است و نمایندگان امریکا نیز به طور غیر مستقیم در این مذاکرات حضور دارند.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email