چین روز پنج‌شنبه (23 ثور/اردیبهشت – 13 می) ضمن ابراز «نگرانی شدید» خود نسبت به درگیری‌های مرگبار اسراییل و فلسطینی‌ها، از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست تا اقدامات بیشتری را برای تنش‌زدایی و اجرای راه حل «دو دولت» انجام دهد.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ هوآ چونینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین با بيان اينكه کشورش آماده تهيه و انتشار بيانيه‌ای به نمايندگی از اين شورا است، گفت: «چين نگرانی شدید خود را از وضعيت موجود بين فلسطين و اسرایيل ابراز می‌كند. با این وجود تاکنون به دلیل موانع ایجاد شده از سوی برخی کشورها، هیچ توافقی حاصل نشده است. شورای امنیت باید وارد عمل شود و به تعهد خود پایبند باشد و از راه حل “دو دولت” حمایت كند».

نبرد یک هفته اخیر نیروهای اسراییلی و گروههای فلسطینی، شدیدترین درگیری‌های هفت سال اخیر در این منطقه توصیف شده که تاکنون 85 کشته در غزه و ۷ کشته در اسرائیل برجای گذاشته است.

بیجینگ در حالی به این حوادث واکنش نشان می‌دهد که قرار است روز جمعه (24 ثور/اردیبهشت) شورای امنیت سازمان ملل نشست دیگری را با اصرار چین و تونس و ناروی برگزار کند؛ این جلسه اضطراری با وجود مقاومت ایالات متحده برگزار خواهد شد که همچنان برای متحدش اسراییل، همچون یک سپر دیپلوماتیک عمل می‌کند.

نشست پیشین شورای امنیت در موضوع درگیری‌های اسراییل و فلسطینی‌ها روز چهارشنبه برگزار شد و در نهایت بدون رسیدن به توافقی برای صدور بیانیه مشترک آنهم به دلیل مخالفتهای امریکا، به پایان رسید.

چین یکی از ۵ عضو دایمی شورای امنیت سازمان ملل متحد است و ریاست دوره‌ای این نهاد را در این ماه بر عهده دارد.

در زمانی نه چندان دور، این بیجینگ بود که از سوی ایالات متحده به دلیل حمایت هایش از کودتای میانمار سرزنش می‌شد. چین پیش از این از حق وتوی خود استفاده کرده بود تا مانع از آن شود که شورای امنیت کودتای نظامی میانمار را محکوم کند.

قرار است در جلسه علنی روز جمعه شورای امنیت، نمایندگانی از سوی اسراییل و فلسطینی‌ها نیز حضور داشته باشند.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email