در نخستین روز آتش‌بس سه ‌روزه میان طالبان و دولت افغانستان، اشرف غنی، رییس‌‌جمهوری کشور در سخنرانی نماز عید فطر بار دیگر از طالبان خواست از “فرصت بزرگ و تاریخی” پیش‌ آمده برای صلح استفاده کنند و آن را هدر ندهند.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ آقای غنی گفت که طالبان باید “برای بحث واقعی و پایان فاجعه ۴۱ ساله” در یک لویه جرگه شرکت کنند.

او تاکید کرد که راه حل جنگ نه، بلکه تفاهم و سازش سیاسی است.

اما هبت‌الله آخندزاده، رهبر گروه طالبان چند روز پیش به مناسبت عید فطر گفت که حذف نشدن نام رهبران این گروه از فهرست سیاه سازمان ملل، طولانی شدن روند رهایی زندانیان طالبان و حملات نظامی «در برابر صلح مشکل ایجاد می‌‌کند».

رهبر طالبان در این پیام همچنین گفته بود: «مشکل بزرگ این است که منابع، ذخایر و کرسی‌های اقتصادی افغانستان در دست یک گروه کوچک و بی‌خبر از درد جامعه است که پروای منافع علیا و مصالح ملی افغانستان را ندارند».

آقای غنی، اما در واکنش به پیام عید رهبر طالبان گفت: «مولوی صاحب هبت‌الله، پیش از فرستادن پیام، یک‌ بار به ‌تاریخ این ملت نگاه کنید، پیش از این که پیام فرستاده‌اید و از مردم خواسته‌اید که تسلیم شوید».

او اضافه کرد: «پیام شما چیست، چرا ولسوالی‌ها را ویران می‌کنید؟ شما یک ولسوالی را نشان دهید که طالبان به‌گونه کامل آن را زیر اداره داشته باشند و چیزی ساخته باشند».

آقای غنی همچنین به نقل از ژنرال قمر جاوید باجوا، رییس ستاد نیروی زمینی ارتش پاکستان که اخیرا به کابل سفر کرده بود گفت که پاکستان از جمهوریت اعلام حمایت می‌کند و “احیای امارت اسلامی” به نفع منافع ملی پاکستان نیست.

قرار است امریکا تا یازدهم سپتمبر سال جاری تمام نیروهای خود را از افغانستان خارج کند و تلاش بر این است که توافقنامه صلح میان دولت افغانستان و طالبان به دست بیاید.

آقای غنی گفت که با خروج نیروهای خارجی “حاکمیت کامل کشور” به دست آمده و “فصل تازه” روابط افغانستان با جهان آغاز شده است. او همچنین به اجماع منطقه‌ای اشاره کرد.

رییس‌جمهور غنی گفت که در صحبت با حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران که به او به خاطر حادثه حمله به مکتب سید الشهدا زنگ زد بود؛ صحبت از سفر یک هیات بلندرتبه از ایران به میان آمد. آقای غنی افزود که این هیات به زودی به افغانستان خواهد آمد تا توافقنامه‌ای برای مناسبات دوجانبه با دولت افغانستان اقدام‌های “عملی و جدی” انجام شود.

رییس‌جمهور غنی نسبت به موج سوم کرونا در کشور هم هشدار داد و شهروندان افغانستان را به رعایت توصیه‌های بهداشتی فراخواند.

روز چهارشنبه (۲۲ ثور/اردیبهشت) وزارت صحت عامه افغانستان از مردم این کشور خواست در روزهای عید از رفتن به محلات مزدحم و دیدارهایی که سبب انتشار بیماری کووید ۱۹ می‌شود، جلوگیری کنند. این وزارتخانه هشدار داد که اگر مردم تدابیر بهداشتی را رعایت نکنند، “عید به عزا بدل خواهد شد”.

اما برخی به مراسم امروز ارگ نیز که با حضور صدها نفر و بدون فاصله‌گذاری اجتماعی برگزار شده بود اشاره کرده‌ و گفته‌اند که در آن توصیه‌های بهداشتی رعایت نشده است.

طالبان گفته‌اند پس از سه روز آتش بس که امروز پنجشنبه آغاز شد، جنگ را از سر خواهند گرفت.

در پی اعلام آتش‌بس سه‌روزه از سوی گروه طالبان، ایالات متحده امریکا، دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما)، کمیسیون مستقل حقوق بشر و دولت افغانستان در اعلامیه‌های جداگانه خواستار ادامه این آتش بس و قطع خشونت‌ها شدند.

اما ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان به بی‌بی‌سی گفت این آتش‌بس فقط در سه روز عید فطر رعایت می‌شود و هنوز گفتگوهای صلح به مرحله‌ای نرسیده است که این گروه آتش‌بس دایمی را اعلام کنند.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email