ایلان ماسک، مدیرعامل موترسازی تسلا و دومین ثروتمند جهان، اعلام کرد که به دلیل تبعات زیست محیطی بیت‌کوین، شرکت تحت مدیریتش پذیرش این رمز ارز را در قبال فروش موتر متوقف کرده است؛ تصمیمی که قیمت هر بیت‌کوین را به زیر ۵۰ هزار دالر رساند و وضعیت بازار رمز ارزها را قرمز کرد.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ آقای ماسک که این تصمیم را در قالب انتشار پیامی توییتری اعلام کرده، دلیل اصلی اتخاذ آن را افزایش سریع مصرف سوخت‌های فسیلی به ویژه زغال‌سنگ برای تولید برق مورد نیاز برای استخراج بیت‌کوین عنوان کرده است.

او همچنین با تاکید بر آینده نویدبخش رمز ارزها نسبت به تبعات زیست محیطی استخراج آنها ابراز نگرانی کرده است و خواستار تامین برق مورد نیاز برای عرضه بیت‌کوین از منابع پایدار انرژی شده است.

مدیرعامل موترسازی تسلا در پایان این پیام توییتری یادآور شده که این شرکت به دنبال جایگزینی رمز ارز‌هایی است که کمتر از یک درصد بیت‌کوین انرژی مصرف می‌کنند. پیشتر نیز برخی کارشناسان از او به عنوان تولید کننده موترهای الکتریکی با شعار حفاظت از محیط زیست به دلیل تلاش برای توسعه بازار رمز ارزها انتقاد کرده بودند.

در پی انتشار این پیام توییتری، قیمت هر بیت‌کوین از ۵۶ هزار دالر تا ۴۶ هزار و ۹۸۰ دالر یعنی بیش از ۱۶ درصد کاهش یافت؛ ولی سپس تا ۵۰ هزار دالر افزایش یافت.

گذشته از بیت‌کوین، اکثر رمز ارزهای پرطرفدار از جمله اتریوم، باینانس کوین، ریپل و دوج‌کوین در جریان معاملات روز پنجشنبه (23 ثور/اردیبهشت – 13 می) شاهد ریزش قیمت بودند و در این میان دوج‌کوین با ۱۷ درصد بیشترین افت قیمت را تجربه کرد.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email