دولت افغانستان می‌گوید به منظور ایجاد “اجماع داخلی و مدیریت بهتر روند صلح” در کشور کار بر سر ایجاد یک “ساختار عالی دولتی مشورتی” جریان دارد.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ اکرم اخپلواک، نماینده ویژه رییس جمهور در امور سیاسی به بی‌بی‌سی گفته است که به ایجاد چنین ساختاری که در تمام تصامیم افغانستان نقش داشته باشد، نیاز است.

از ایجاد این ساختار برای صلح در حالی خبر داده می‌شود که بر اساس توافق سیاسی میان رییس جمهور غنی و عبدالله عبدالله، رهبری روند صلح برعهده آقای عبدالله است.

آقای اخپلواک گفت که آقای غنی در ملاقات‌هایش در این روزها با رهبران سیاسی و جهادی افغانستان در مورد ایجاد این ساختار و ایجاد اجماع داخلی و داشتن موضع واحد سیاسی بحث کرده است.

فریدون خوزون، سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی نیز در این باره به بی‌بی‌سی گفت که اجماع ملی برای صلح یک نیاز اساسی است. از زمان ایجاد شورای عالی مصالحه ملی برای ایجاد اجماع ملی تلاش شده، این اجماع است ولی نیاز به تقویت دارد. تلاش‌ها بر این است که “صف جمهوریت” یک صف واحد و اجماع واحد برای صلح داشته باشد و در شرایط فعلی این مهم و حیاتی است و در این راستا کار صورت می‌گیرد.

او مشخصا درباره تلاش‌های جدید رییس جمهوری افغانستان چیزی نگفت.

افغانستان

 

آقای غنی شب گذشته با گلبدین حکمتیار و حامد کرزی دیدار کرد

 

آقای غنی در روزهای گذشته با گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی، حامدکرزی، رییس جمهوری پیشین، محمد کریم خلیلی، رییس پیشین شورای عالی صلح، عطا محمد نور، والی پیشین بلخ و شماری دیگر از رهبران جهادی و سیاسی افغانستان دیدار کرده است.

آقای حکمتیار از منتقدان سرسخت آقای غنی است. او چندین بار علیه ارگ ریاست جمهوری تظاهرات اعتراضی بر پا کرد. او قبلا نیز دولت را به نقض معاهده صلح با این حزب متهم و تاکید کرده و گفته بود اگر مامورین، مجاهدین و افسرانش براساس معاهده صلح با دولت مدغم و مهاجرین مربوط او در شهرک‌ها اسکان داده نشود، ارگ را محاصره کرده و دولت را “سقوط خواهد داد.”

آقای اخپلواک می‌گوید که به منظور مدیریت بهتر روند صلح، اجماع داخلی در مورد صلح و رسیدن به یک موقف واحد در صف جمهوریت، یک ساختار جدیدی ساخته خواهد شد که احزاب، جریانها، نهادها و شخصیت‌ها در ترکیب آن حضور خواهند داشت. اما در مورد نام این ساختار، تعداد اعضاء و ترکیب آن تصمیم نهایی گرفته نشده است.

او گفت که مشورت در این زمینه با رهبران سیاسی و جهادی در حال تکمیل و بعد از اتمام آن اقدام عملی صورت خواهد گرفت.

افغانستان

آقای غنی با عطا محمد نور نیز دیدار کرد

 

آقای اخپلواک درپاسخ به سوال بی‌بی‌سی که این کار مداخله در کار شورای عالی مصالحه ملی نیست؟ گفت که “قطعا این کار مداخله در کار این شورا نیست.”

او می‌گوید این کار در هماهنگی و با تفاهم رییس شورای عالی مصالحه صورت گرفته است. به گفته او شورای مصالحه ملی مانند گذشته فعالیت‌های خود را ادامه می‌دهد.

آقای اخلپواک گفت که همه طرف‌ها در داخل افغانستان در مورد ایجاد یک اجماع داخلی موقف واحد دارند تا مذاکرات صلح با حکومت و شورای عالی مصالحه ملی در یک صف و احد پیش برده شود.

افغانستان

دیدار آقای غنی و محمد کریم خلیلی

بر اساس توافقنامه سیاسی میان رییس جمهورغنی و عبدالله عبدالله، صلاحیت رهبری روند صلح بر عهده شورای عالی مصالحه ملی است.

ولی آقای اخپلواک می‌گوید که ارگ به عنوان نهاد تصمیم گیرنده مکلف است که در مورد مسایل بزرگ افغانستان در هماهنگی با شورای عالی مصالحه ملی تصمیم نهایی را بگیرد.

پیش از این آقای عبدالله یک فرمان، رییس جمهور غنی را درباره اعلام اعضای شورای عالی مصالحه ملی رد کرده بود. در آنزمان آقای عبدالله گفته بود که بر اساس توافقنامه سیاسی، ایجاد این شورا از صلاحیت‌های اوست و نیازی به فرمان ریاست جمهوری نیست. از ایجاد شورای عالی مصالحه ملی یک سال می‌گذرد.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email