آلیسون بلک، سفیر انگلیس در کابل عنوان داشته است که نشانه های کمی وجود دارد که نشان می دهد طالبان مایل به انجام مذاکرات صلح است.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ با پیوستن انگلیس به ایالات متحده در خروج نظامیان از افغانستان تا ماه سپتمبر، وی در یک کنفرانسی مربوط به چاتهام هاوس گفت: «طالبان درگیر جنگ روانی هستند و خواسته های غرب را که خواهان تقسیم قدرت و تعهد به حمایت از حقوق زنان هستند نادیده می گیرند».

وی همچنین اعتراف کرد که “بمب گذاری وحشتناک” در مکتبی در کابل که بیش از ۸۰ کشته برجای گذاشت، نشان می دهد که گروه های تروریستی بین المللی هنوز در افغانستان فعال هستند.

به بیان وی: «گفتگوهای دوحه به وضوح لغو شده است. ما هنوز برای مرحله ای که انتظارش را داریم، نرسیده ایم».

وی ادامه داد: «ما همچنان به یک کنفرانس بین المللی در استانبول متعهد هستیم که روند دوحه را تقویت کند؛ اما هنوز نشانه های کمی وجود دارد که نشان می دهد طالبان به عنوان یک شریک سیاسی متحول شده باشند؛ ما امیدواریم این گروه بتواند با حسن نیت تمام، درگیر یک روند سیاسی شود».

وی همچنین اذعان کرد: «طالبان تاکنون چند وعده به ما داده اند؛ از جمله اجازه تحصیل به دختران؛ اما آنها تاکنون به ما نگفته اند که چه زمانی با دولت افغانستان مذاکره خواهند کرد».

وی تاکید کرد که به دلیل تمایل بی سابقه ای که از یک سال پیش برای دولت افغانستان برای تقسیم قدرت با طالبان با شرایط مناسب پیدا شده است، “دریچه ای برای صلح” وجود دارد.

سفیر بریتانیا در کابل وعده مشخصی در مورد کمک های آینده به افغانستان نداد؛ اما گفت که دولت افغانستان هنوز به طور جدی به حمایت از موسسات مالی بین المللی و مساعدت کنندگان وابسته است. اگر بخواهیم به طرز چشمگیری این کمک ها را کاهش یا توقف دهیم؛ آینده این کشور چالش برانگیز خواهد بود.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email