محمود احمدی‌نژاد با حضور در ساختمان وزارت داخله ایران، در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ ثبت نام کرد. او در جمع خبرنگاران گفت که در صورت رد صلاحیت، در انتخابات شرکت نخواهد کرد.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ رسانه‌های داخلی در ایران گزارش دادند که بیش از ۱۰۰ تن از هواداران آقای احمدی نژاد در حالی که شعار می‌دادند؛ او را تا در ورودی وزارت داخله همراهی کردند.

هنگام ورود آقای احمدی نژاد به وزارت داخله درگیری نیز میان هواداران او و ماموران این وزارت روی داد. این برخورد با اعتراض آقای احمدی نژاد مواجه شد.

ساعتی پیش ویدیویی که در شبکه‌‎های اجتماعی منتشر شد که در آن آقای احمدی نژاد در پاسخ به هوادارانی که نزدیک محل زندگی‌اش جمع شده بودند و از او می‌خواستند تا در انتخابات شرکت کند، گفت: «بسیار خب می‌رویم ثبت نام می‌کنیم».

علی‌اکبر جوانفکر مشاور پیشین مطبوعات آقای احمدی نژاد در دوران ریاست جمهوری برای ثبت نام او را همراهی کرد.

پیشتر گزارش شده بود، محمود احمدی‌نژاد برای حضور در انتخابات جوزا/خرداد ۱۴۰۰ کارزارهای تبلیغاتی خود را آغاز کرده است.

آقای احمدی‌نژاد گفته است که علت حضورش در انتخابات “شرایط کشور و اصرار مردم” بود. او همچنین هشدار داد در صورتی که صلاحیت تایید نشود، اعلام می کند در انتخابات شرکت نخواهد کرد.

او اضافه کرد: «در صورت رد صلاحیتم با تجمع مردمی یا خشونت هم مخالف هستم».

آقای احمدی نژاد که دو دوره بین سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ رییس جمهوری ایران بود؛ در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶ نیز داوطلب نامزدی شد. بعدتر اما شورای نگهبان صلاحیت او را رد کرد.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، پیش از انتخابات سال ۱۳۹۶ از آقای احمدی نژاد خواسته بود که در آن انتخابات نامزد نشود.

اکبر هاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی و محمود احمدی نژاد روسای جمهوری پیشین ایران هر یک پس از پایان ریاست جمهوری شان علاقمند به نامزدی مجدد در انتخابات بوده‌اند. شورای نگهبان اما طی هشت سال گذشته صلاحیت آقای هاشمی و آقای احمدی نژاد را برای نامزدی در انتخابات رد کرد.

در دومین روز ثبت نام داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری هنوز چهره‌های شناخته شده‌ای که انتظار می‌رود نامزدهای اصلی جناح‌های سیاسی رسمی حکومت ایران باشند، برای ثبت‌نام به وزارت کشور نرفته‌اند.

صادق خلیلیان وزیر جهاد کشاورزی در دولت دوم محمود احمدی نژاد نیز با حضور در وزارت داخله داوطلب نامزدی در انتخابات شد.

شماری از ناظران سیاسی می‌گویند که استقبال از انتخابات پیش رو کمتر از دوره‌های قبلی است.

ثبت‌نام از داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ تا دو روز دیگر ادامه خواهد داشت.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری ایران روز ۲۸ جوزا/خرداد برگزار و جانشین حسن روحانی که هشت سال رییس جمهور بود، مشخص شود.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email