وزارت صحت عامه افغانستان روز چهارشنبه (۲۲ ثور/اردیبهشت – 12 می) در آستانه عید فطر، از مردم این کشور خواست در روزهای عید از رفتن به محلات مزدحم و دیدارهایی که سبب انتشار بیماری کووید ۱۹ می‌شود، جلوگیری کنند. این وزارتخانه هشدار داد که اگر مردم تدابیر بهداشتی را رعایت نکنند، “عید به عزا بدل خواهد شد”.

به گزارش بخش اجتماعی آریاتودی؛ وحید مجروح، سرپرست این وزارتخانه امروز در یک نشست خبری در کابل گفت دولت تمام امکانات را در اختیار وزارت بهداشت قرار داده، ولی اگر مردم همکاری نکنند، نمی‌توانند توقعی بیشتر از دستگاه بهداشتی هند از افغانستان داشته باشند. اشاره او به انتشار گسترده کووید ۱۹ و مرگ و میر بی‌سابقه اخیر در اثر کرونا در هند بود.

آقای مجروح گفت که موج سوم کرونا در افغانستان از شرق این کشور شروع شده و بیشترین مورد وقوع در ولایت‌‌هایی ثبت شده که در امتداد مرز با پاکستان قرار دارند. به گفته آقای مجروح موج سوم این بیماری، از به سوی مرکز، غرب و جنوب این کشور در حال حرکت است.

وزارت صحت هشدار داد که با گذشت هر روز، میزان ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در افغانستان دوباره در حال افزایش است. براساس اطلاعات این وزارتخانه، دو ولایت کابل و ننگرهار در حالت قرمز قرار دارد و آمار مبتلایان در این دو ولایت بیشتر از دیگر ولایت‌هاست. در جریان یک هفته، در کابل و ننگرهار، روزانه از ۵۷۲ تا ۱۲۸۴ رویداد مثبت این ویروس شناسایی شده است.

او اضافه کرد: «ولایت قندهار در وضعیت نارنجی قرار دارد و پس از آن، ولایات هرات، نیمروز، هلمند، بلخ، وردک، غزنی و پکتیا در حالت زرد قرار دارد. در هر هفته این ولایت‌ها، از ۷۵ تا ۱۵۷ رویداد مثبت شناسایی شده است و وضعیت دیگر ولایت‌های افغانستان با رنگ سبز نشانه‌گذاری شده است».

به گفته آقای مجروح؛ تاکنون ۵۲۰ هزار و ۷۵ تن واکسین کرونا دریافت کرده‌اند، از جمله ۷۰ هزار و ۳۱۳ آموزگار و ۱۱۱ هزار و ۲۰۳ تن از کارمندان بهداشتی که در اولویت فهرست قرار داشتند.

آقای مجروح از افزایش ظرفیت آزمایش کرونا در افغانستان خبر داد و گفت این وزارت در جریان یک روز ظرفیت آزمایش ۲۵ تا ۲۷ هزار بیمار را دارد.

آخرین آمار کرونا در افغانستان

بر اساس آمار رسمی در مجموع، ۷۲۷ هزار آزمایش کرونا انجام شده است. از این میان، ۶۳ هزار و ۴۵ رویداد مثبت کرونا شناسایی شده و ۴.۳ درصد مبتلایان به کوید ۱۹ جان‌شان را از دست داده‌اند.

در یک شبانه روز گذشته ۲۰۸۲ تن آزمایش کرونا را انجام داده‌اند، از این میان ۳۷۰ مورد مثبت شناسایی شده و ۱۲ بیمار جان‌شان را از دست داده‌اند.

۵۵.۵ درصد رویدادهای ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در افغانستان از نوع جهش یافته است که در جنوب بریتانیا پیدا شد. با این حال؛ وزارت بهداشت شیوع نوع دیگر این ویروس که در هند پیدا شده را در افغانستان رد نکرده است.

آریاتودی – بخش اجتماعی

Print Friendly, PDF & Email