عبدالرحمان طارق، والی میدان ورک در غرب کابل، تایید کرد که ولسوالی “نرخ” این ولایت شب سه‌شنبه (۲۱ ثور/ اردیبهشت – 11 می) به دست طالبان افتاده است.

به گزارش بخش امنیتی آریاتودی؛ آقای وردک در گفتگویی با بی‌بی‌سی توضیح داد که به دلیل حمله طالبان به این ولسوالی، به ساختمان ولسوالی نرخ آسیب رسیده و نیروهای امنیتی افغانستان از این محل “عقب‌نشینی تکتیکی” کرده‌اند.

والی میدان وردک همچنین گفت که از مدتی به اینسو، ولسوالی نرخ با حملات گروهی طالبان روبرو بود. به گفته او نیروهای امنیتی افغانستان نیز از این ولسوالی با جدیت دفاع کردند، اما دیروز بر اثر “یک سازش” طالبان توانستند وارد این ولسوالی شوند.

والی میدان وردک در مورد “سازش با طالبان” توضیح نداده؛ ولی شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی از “معاملات سیاسی پنهانی با طالبان” انتقاد کرده‌اند.

فهیم فطرت، یکی از کاربران شبکه‌های اجتماعی، نوشته است: «تجربه نشان داده که معاملات پنهانی قامت نیروهای امنیتی دفاعی افغانستان را خم می‌کند و خطر فروپاشی را به همراه دارد».

هارون معترف نیز نوشته است: «میدان وردک کم کم به طالبان واگذار می‌شود».

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان، تایید کرده که شهرستان نرخ به دست این گروه افتاده است.

فواد امان، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در صفحه رسمی توییترش، از اعزام “نیروهای تاره‌نفس کوماندو” به ولسوای نرخ خبر داده است.

آقای امان گفته است: «نرخ به زودی از وجود طالبان پاک‌سازی خواهد شد و به این گروه، مجال داده نخواهد شد تا به باشندگان میدان وردک آسیبی بزنند».

کوماندوهای ارتش ملی افغانستان برای بازپس گیری نرخ در حالی وارد این ولسوالی شده‌اند که قرار است از امروز پنجشنبه، نخستین روز عید فطر، آتش‌بس سه‌روزه در افغانستان برقرار شود. رهبری طالبان به جنگجویانش دستور داده در صورتی که در روزهای آتش‌بس “از سوی دشمن بر شما تعرض یا حمله می‌شود، از خود و مناطق خود به جدیت نگهداری و دفاع” کنید.

طالبان در روزهای گذشته بارها تلاش کردند مناطق تحت کنترل دولت را تصرف کنند. حدود یک هفته پیش سه‌شنبه (۱۴ ثور/اردیبهشت) ولسوالی بورکه ولایت بغلان بدست طالبان سقوط کرد. علاوه بر بغلان که شاهد درگیری خونین در روزهای گذشته بود، ولایتهای غزنی، قندهار، هلمند و هرات نیز شاهد درگیری خونین میان نیروهای امنیتی و طالبان بود.

آریاتودی – بخش امنیتی

Print Friendly, PDF & Email