امریکا برای بار دیگر از صدور بیانیه مشترک شورای امنیت سازمان ملل درباره قدس شرقی ممانعت کرد.

به گزارش بخش حقوق بشر آریاتودی؛ ایالات متحده امریکا از صدور بیانیه مشترک شورای امنیت سازمان ملل که در مورد تنش در قدس شرقی برای بار دوم نشستی برگزار کرده بود، ممانعت کرد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز چهارشنبه (22 ثور/اردیبهشت – 12 می) در یک جلسه غیرعلنی مجدد تنش فزاینده در قدس شرقی و اخراج اجباری فلسطینیان از منطقه شیخ جراح توسط اسراییل را مورد بررسی قرار داد.

تور وینسلند، هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل در روند صلح خاورمیانه که با انتشار پیامی در توییتر نسبت به پیشروی اسراییل و فلسطین «به سمت یک جنگ تمام عیار» هشدار داده بود؛ در این نشست مجدد در جریان تنش افزایش یافته در قدس شرقی و تحولات اخیر قرار گرفت.

بنابه اعلام منابع دیپلوماتیک شورای امنیت سازمان ملل که نسبت به تنش در قدس شرقی و حملات هوایی در غزه بسیار نگران است؛ قصد داشته تا برای توقف هرچه سریع‌تر درگیری‌ها، بیانیه‌ای مشترک صادر کند ولی بیانیه این شورا برای بار دوم از سوی امریکا ممانعت شد.

نشست شورای امنیت درباره حملات اسراییل به قدس شرقی در روز دوشنبه 10 می به دلیل اعتراض ایالات متحده بدون نتیجه خاتمه یافت.

شورای امنیت که به عنوان قدرتمندترین نهاد سازمان ملل متحد که مسوولیت تامین صلح و امنیت بین‌المللی را به عهده دارد به دلیل نگرش منفعت طلبانه روسیه در سوریه، چین در میانمار و ایالات متحده در حل مساله اسراییل و فلسطین، با استفاده از حق وتو اقدامات لازم را انجام نداده و به همین دلیل مورد انتقاد گسترده قرار دارد.

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email