نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره امریکا با رای‌گیری پشت درهای بسته لیز چِینی، سومین مقام بلندپایه این حزب در مجلس نمایندگان را از سمت خود برکنار کردند. خانم چنی از زمان یورش ششم جنوری حامیان دونالد ترامپ به کنگره، علاوه بر رای مثبت به استیضاح او، بارها حزب جمهوری‌خواه را از “تحت سیطره ترامپ ماندن” بر حذر داشته بود.

به گزارش آریاتودی به نقل از بی بی سی؛ او که نماینده ایالت وایومینگ و دختر دیک چینی معاون رییس جمهور سابق امریکا در دوره جورج دبلیو بوش است، در سلسله مراتب رهبری این حزب در این مجلس در جایگاه سوم بود و مسوولیت مهم ترسیم و ترویج نظرگاه و پیام حزبش را بر عهده داشت.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری سابق امریکا، در واکنش به برکناری خانم چینی ضمن استقبال از رای نمایندگان جمهوری‌خواه گفته است: «لیز چینی آدم تلخ و مصیبتی بود. دیروز که سخنرانی او را دیدم متوجه شدم که چقدر او برای حزب جمهوری‌خواه مضر است».

خانم چینی روز سه‌شنبه ۱۱ می، در نطقی پیش از رای‌گیری روز چهارشنبه از حزب جمهوری‌خواه انتقاد کرد که مقابل ادعاهای کذب آقای ترامپ درباره پیروزی در انتخابات ۲۰۲۰ نمی‌ایستد.

او گفته بود همراهی با ادعاهای نادرست و اثبات نشده درباره تخلف گسترده در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر گذشته علاوه بر این که شعار حزب جمهوری‌خواه مبتنی بر “صیانت از حقیقت” را خدشه‌دار می‌کند به عنوان “تشویق دروغگو” تعبیر خواهد شد و به زعم او به دونالد ترامپ برای آسیب رساندن بیشتر به “دموکراسی در امریکا” کمک خواهد کرد.

خانم چینی در سخنرانی آتشین خود در صحن مجلس آتش انتقاد خود را متوجه آقای ترامپ کرد: «اختیار کردن سکوت و نادیده گرفتن دروغ، دروغگو را تشویق می کند».

او افزود: «من نمی توانم بیکار بنشینم و سکوت کنم درحالی که دیگران حزب ما را به مسیری می اندازند که به حاکمیت قانون بی اعتناست و به عملیات رییس جمهور سابق برای تضعیف دموکراسی ما ملحق می شود».

دو نفری که در سلسله مراتب رهبری در این مجلس جایگاه بالاتری از او دارند خواهان جایگزینی او با یکی از وفاداران آقای ترامپ بودند که به زودی انتخاب خواهد شد.

این حرکت نشانه بارزی میزان نفوذ آقای ترامپ در حزب جمهوری خواه شش ماه بعد از شکست انتخاباتی اوست.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email