گروه حماس روز چهارشنبه (22 ثور/اردیبهشت – 12 می) گزارش های منتشرشده مبنی بر کشته شدن شماری از فرماندهان ارشد این گروه در حملات هوایی اسراییل را تایید کرد.

به گزارش بخش خاورمیانه آریاتودی؛ باسم عیسی معروف به ابو عماد، فرمانده ارشد حماس در شهر غزه از جمله کشته شدگان است. وی عالی ترین مقام نظامی حماس است که از زمان جنگ سال ۲۰۱۴ تاکنون در حملات اسراییل جان خود را از دست می دهد. در بیانیه «گردان های عزالدین قسام»، شاخه نظامی حماس، نام دیگر فرماندهان کشته شده در حملات هوایی اسراییل ذکر نشده است.

سازمان امنیت و اطلاعات داخلی اسرایيل (شین بت) پیش از این از کشته شدن باسم عیسی و شماری دیگر از فرماندهان ارشد حماس در جریان حملات هوایی به نوار غزه خبر داده بود. ارتش اسراییل نیز بعدازظهر چهارشنبه اعلام کرد که یک سرباز این کشور بر اثر اصابت راکتی که از نوار غزه پرتاب شده بود کشته شده است.

از سوی دیگر؛ یک ساختمان ۱۴ طبقه در نوار غزه به دنبال حمله هوایی اسراییل فرو ریخت. در مقابل گروه حماس با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که تعداد زیادی راکت را به سوی اسراییل پرتاب کرده است. امدادگران اسراییلی مدتی بعد از کشته شدن یک پسر شش ساله بر اثر اصابت راکت در شهر سدروت در نزدیکی مرز نوار غزه خبر دادند. بنا به گزارش ها پنج نفر نیز بر اثر حمله راکتی به سدروت مجروح شده اند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل دقایقی پس از فرو ریختن ساختمانی ۱۴ طبقه در شهر غزه با انتشار تصاویر آن در صفحه توییتر خود به ارتش کشورش تبریک گفت.

درگیری ها بین حماس و اسرایيل به دنبال تنش ها بین معترضان فلسطینی و نیروهای امنیتی اسرایيل در بیت المقدس آغاز شد. گروه حماس روز چهارشنبه در حالی به پرتاب راکت از باریکه غزه به سوی اسراییل ادامه داد که حملات هوایی اسرایيل به این منطقه تاکنون بیش از 65 کشته بر جای گذاشته است.

پرتاب همزمان صدها راکت از سوی حماس و دیگر گروه های فلسطینی در نوار غزه در برخی موارد باعث می شود که «گنبد آهنین»، سامانه دفاع هوایی اسرایيل توان مقابله با این راکت ها را نداشته باشد. به این ترتیب صدای زنگ خطر در تل آویو و دیگر شهرهای اسرایيل به صدا در می آید.

در میان دهها نفری که بر اثر حملات هوایی اسرائیل کشته شده اند نزدیک به 20 کودک و سه زن نیز به چشم می خورند. این در حالی است که تاکنون ۳۰۰ نفر از جمله ۸۶ کودک و ۳۹ زن نیز بر اثر این حملات مجروح شده اند.

از سوی دیگر شش اسراییلی از جمله سه زن و یک کودک نیز به دنبال پرتاب راکت از نوار غزه جان خود را از دست داده اند. دهها نفر نیز بر اثر اصابت این راکت ها به مناطق مختلف در اسراییل مجروح شده اند.

بنا به اعلام ارتش اسراییل از روز دوشنبه تاکنون بیش از هزار راکت از نوار غزه به سوی اسراییل پرتاب شده است.

موج جدید درگیری ها بین گروه های فلسطینی و اسراییل شدیدترین تنش ها بین دو طرف از سال ۲۰۱۴ تاکنون محسوب می شود.

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email