وزارت امور دفاع امریکا اعلام کرده است که ایالات متحده پس از آغاز خروج نیروها از افغانستان، از ترس طالبان، شمار سربازان باقیمانده اش را در این کشور فاش نمی‌کند.

به گزارش بخش نظامی آریاتودی؛ این وزارتخانه گفته است: «عقب نشینی نیروها همچنان ادامه دارد. نمایندگان امریكا مراقب خواهند بود كه تعداد نیروهای نظامی در افغانستان را فاش نكنند؛ زیرا در غیر این صورت سطح آگاهی خاصی از اوضاع به  طالبان داده خواهد شد».

جان کربی، سخنگوی پنتاگون گفته است: «ما باید از امنیت پرسونل خود به ویژه هنگام خروج اطمینان حاصل کنیم».

به گفته سخنگوی وزارت دفاع امریکا؛ پنتاگون علاقمند حل سیاسی جنگ افغانستان، از جمله از طریق توافق بین دولت افغانستان و طالبان است.

کربی گفته است که ایالات متحده پشتیبانی لوژیستیکی از نیروهای مسلح افغانستان را فراهم خواهد کرد.

سخنگوی پنتاگون تصریح کرد: «ما باید از امنیت پرسونل نظامی خود در افغانستان، به ویژه هنگام خروج اطمینان حاصل کنیم.  ما باید تمام چالش های موجود و تهدید ناشی از گروه طالبان را مد نظر داشته و مسوولانه عمل کنیم».

گفتنی است جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده  در تاریخ ۱۴ اپریل ۲۰۲۱ خروج “بدون قید و شرط” و قاطعانه همه سربازان امریکایی از افغانستان را اعلام کرد.

بایدن پیشتر در سخنرانی اش در کاخ سفید اعلام کرده بود: «وقتش رسیده که طولانی ترین جنگ امریکا پایان یابد و نیروهای امریکایی از افغانستان به خانه برگردند».

روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان بر اساس فرمان جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده به تاریخ اول ماه می آغاز شد و قرار است تا ۱۱ سپتمبر سال جاری تکمیل شود.

نیروهای ایتلاف بین المللی نیز تا این مدت افغانستان را ترک خواهند کرد.

گفتنی است که در دوران حضور نظامی امریکا در افغانستان که از سال ۲۰۰۱ و به دنبال سرنگونی گروه طالبان از قدرت به دست این کشور آغاز شد؛ بیش از دو هزار سرباز امریکایی کشته شدند. در مقابل دهها هزار افغانستانی نیز در جریان این جنگ ۲۰ ساله جان خود را از دست دادند.

گروه طالبان پس از دستیابی به توافق با امریکا در دوحه از حمله مستقیم به نظامیان خارجی خودداری کرده است. با این حال این گروه به حملات خود علیه نیروهای دولتی افغانستان ادامه داده است.

آریاتودی – بخش نظامی

Print Friendly, PDF & Email