در میانه نگرانی‌ها از جاه‌طلبی‌های سرزمینی چین در منطقه، جاپان روز سه شنبه ۱۱ می (۲۱ ثور/ اردیبهشت) رزمایشی تازه را با مشارکت امریکا و فرانسه در آب‌های جنوب غربی خود آغاز کرد.

به گزارش بخش نظامی آریاتودی؛ در این رزمایش که در سه سطح دریایی، زمینی و هوایی در جزیره کیوشو برگزار می‌شود و تا آخر هفته ادامه خواهد داشت، یک ناوچه استرالیایی به نام «آ آر سی ۲۱» نیز حضور دارد. فرانسه نیز نخستین بار است که با نیروی دریایی و گروهی از سربازان نیروی زمینی خود در چنین عملیات تمرینی مشترکی در مجمع‌الجزایر جاپان شرکت می‌کند.

به گفته منابع نظامی؛ فاز تدارکاتی این رزمایش از سه‌شنبه تا پنجشنبه در کمپ «آینورا» انجام شده و مرحله عملیات دریایی جمعه در غرب کیوشو آغاز می‌شود. انجام رزمایش هوایی و زمینی نیز برای شنبه و یکشنبه در محل آموزش کریشیما برنامه‌ریزی شده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام ارشد ارتش فرانسه نوشت که در این رزمایش در مجموع یک زیردریایی جاپانی و ده شناور سطحی شامل شش شناور جاپانی، یک ناو امریکایی، یک ناوچه استرالیایی، یک ناوچه و یک ناو بالگردبر فرانسوی شرکت دارند.

همچنین هواگردهای گشت دریایی جاپان، بالگردهای روی عرشه، جنگنده‌های اف ۲ جاپان و جنگنده‌های اف ۱۶ نیروی هوایی امریکا در این عملیات نظامی مشترک حضور خواهند داشت.

نیروهای زمینی حاضر در این رزمایش یگانی به استعداد تقریبی ۳۰۰ نفر از جمله ۶۰ سرباز فرانسوی است. فعالیت‌های برنامه‌ریزی شده در این رزمایش شامل ناوبری تکتیکی، نبرد با ناو، دفاع ضدهوایی، نبرد زیردریایی و جنگ زمینی، تحرکات زمینی و هوایی و به ویژه حرکت نیروها از ناوهای بالگردبر و نبردهای شهری است.

منبع خبرگزاری فرانسه گفته است که رزمایش با رعایت محدودیت‌های مربوط به کرونا انجام می‌شود.

چالش‌ چین

رزمایش حاضر در شرایطی انجام می‌شود که توکیو برای مقابله با ادعاهای روزافزون چین در آب‌های منطقه، به دنبال تعمیق همکاری‌های دفاعی فراتر از متحد اصلی خود یعنی امریکاست.

جاپان مرتبا به ورود قایق‌های چینی به اطراف جزایر سن‌کاکو اعتراض می‌کند. این جزایر بسیار کوچک اما راهبردی که در چینی دیائو خوانده می‌شوند، در مالکیت جاپان است، اما چین نیز ادعای مالکیت آن را دارد.

تاکاشی کاواکامی، مدیر انستیتوت مطالعات جهانی دانشگاه تاکوشوکو توکیو به خبرگزاری فرانسه گفت: «این عملیات آموزشی در واقع عمل بازدارنده‌ای در برابر رفتارهای چین در منطقه است که روز به روز تهاجمی‌تر می‌شود.»

اتحاد چهار جانبه حاضر در منطقه برای رویارویی با تحرکات چین شامل امریکا، جاپان، هند و استرالیاست و فرانسه نیز که دارای منافع راهبردی در منطقه هند و اقیانوس آرام است و مالکیت سرزمین‌هایی را نیز در این منطقه دارد، در سال‌های اخیر به این شرکا بسیار نزدیک شده است.

یوشیهیده سوگا، نخست وزیر جاپان که ماه گذشته به امریکا سفر کرد، نخستین رهبر خارجی مهمان جو بایدن، رییس جمهوری امریکا از زمان به قدرت رسیدن او در واشنگتن بود.

رهبران جاپان و امریکا در آن دیدار قول دادند که «با هم» با «چالش‌ها»یی که بیجینگ در مورد تایوان و در مناطق دریایی دیگر آغاز کرده، مقابله کنند. سوگا اطمینان داد كه واشنگتن و توكیو با «هرگونه» تلاش چینی‌ها برای «تغییر وضع موجود از طریق زور یا ارعاب در دریاهای جنوب و شرق چین» مخالفت خواهند كرد.

چین با تقبیح تلاش‌ها برای «دخالت» کشورها در امور داخلی خود و «تقسیم» منطقه آسیا و اقیانوسیه، به این اظهارات واکنش نشان داد.

بریتانیا نیز که به دنبال گسترش نفوذ خود در منطقه هند و اقیانوس آرام است، گفته است که ناو هواپیمابرش «ملکه الیزابت» تا پایان سال به چندین کشور منطقه از جمله جاپان و هند می‌رود.

آریاتودی – بخش نظامی

Print Friendly, PDF & Email