تبادل آتش و رویارویی نظامی میان فلسطینیان و ارتش اسراییل در دو سوی نوار غزه روز سه‌شنبه (21 ثور/اردیبهشت – 11 می) پس از حملات راکتی و هوایی روز گذشته و نیز در پی درگیری‌های یک هفته اخیر در بیت‌المقدس با شدت بیشتر ادامه یافت.

به گزارش بخش خاورمیانه آریاتودی؛ جنبش مقاومت اسلامی فلسطین، حماس سه‌شنبه شب اعلام کرد در واکنش به حمله هوایی اسراییل به یک ساختمان ده طبقه در غزه که دفاتر چندین شخصیت برجسته این جنبش در آن قرار داشت حدود ۱۳۰ راکت به سوی تل‌آویو شلیک کرده است.

در پی این حمله گفته می‌شود که ترافیک هوایی در میدان هوایی بزرگترین شهر اسراییل مختل شده است. خبرگزاری فرانسه سه‌شنبه شب به نقل از مقامات اسراییلی اعلام کرد که پس از شلیک ده‌ها راکت به سوی تل‌آویو از سوی نوارغزه، کلیه پروازها در میدان هوایی بین‌المللی بن گوریون به حال تعلیق در آمده است.

از سوی دیگر منابع پولیس اسرایيل نیز اعلام کردند که بر اثر اصابت یکی از راکت‌های شلیک شده توسط حماس یک نفر در نزدیکی تل‌آویو کشته شده است.

واشنگتن هم در تازه‌ترین واکنش به این درگیری‌ها خواستار پرهیز از هدف گرفتن اهداف غیرنظامی و مراقبت از جان غیرنظامیان شد.

حماس: اگر اسراییل خواهان تشدید نبرد است ما آماده‌ایم

جنبش حماس پس از راکت‌باران کلان‌شهر تل‌آویو و شهرهای اطراف آن اعلام کرد که برای رویارویی شدید‌تر با ارتش اسراییل آمادگی کامل دارد.

اسماعیل هنیه، رییس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین سه‌شنبه شب در جریان یک نطق تلویزیونی تاکید کر که حماس آماده است تا با حملات هوایی گسترده‌تر و شدید‌تر ارتش اسراییل به غزه مقابله کند.

رهبر حماس بار دیگر ضمن فراخواندن نیروهای اسراییلی به عقب‌نشینی از محوطه مسجد‌الاقصی در بیت‌المقدس تصریح کرد: «اگر اسراییل خواهان تشدید نبرد است، مقاومت هم آماده است و اگر آنها خواهان توقف مناقشه هستند،‌ باز هم ما آماده‌ایم».

نشست اضطراری شورای امنیت

شورای امنیت سازمان ملل متحد برای دومین بار طی سه روز گذشته برای بررسی تحولات جاری در نوار غزه و شهر بیت المقدس تشکیل جلسه می‌دهد.

این نشست روز چهارشنبه دوازدهم می به درخواست تونس، ناروی و چین برگزار خواهد شد. نشست قبلی اعضای شورای امنیت روز دوشنبه بدون اجماع بر سر صدور بیانیه‌ای مشترک در خصوص شدت گرفتن درگیری‌ها میان فلسطینیان و اسراییل در بیت‌المقدس و نوار غزه به پایان رسیده بود.

29 کشته در حملات هوایی اسراییل به نواز غزه

اسراییل روز سه‌شنبه یازدهم ماه می موج جدیدی از حملات هوایی به مواضع حماس در غزه را از سر گرفت که طی آن جدا از چند عضو شاخه نظامی حماس شماری از غیرنظامیان نیز جان خود را از دست دادند.

حملات هوایی اسراییل همانند روز دوشنبه پس از راکت باران مناطق آنسوی نوار غزه توسط فلسطینیان که به کشته شدن دو اسراییلی منجر شد با شدت و وسعت بیشتر انجام گرفت.

به گزارش منابع خبری دست کم 28 نفر در جریان حملات هوایی ارتش اسراییل به نوار غزه جان باختند و بیش از ۱۲۵ نفر دیگر زخمی شدند.

وزارت بهداشت تشکیلات خودگردان فلسطینی در غزه نیز با تایید این آمار تاکید کرده که در میان ۲۸ قربانی حملات جنگنده‌ها و هلی‌کوپترهای ارتش اسراییل ۱۰ کودک نیز قرار دارند.

از سوی دیگر جهاد اسلامی، دومین گروه اسلامگرای مسلح در نوار غزه اعلام کرد که دو تن از فرماندهان آنها در میان کشته‌شدگان حملات هوایی تازه ارتش اسراییل هستند.

نتانیاهو: بر شدت حملات به غزه می‌افزاییم

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل در سخنانی با اشاره به حملات راکتی حمای به شهرهای اشدود و اشکلون واقع در شمال نوار غزه اعلام کرد که دو زن اسراییلی از ساکنان شهرهای یاد شده بر اثر این حملات جان باخته‌اند.

نخست وزیر اسرایيل که در قالب یک پیام ویدیویی منتشر شده از سوی دفتر وی سخن می‌گفت بار دیگر گروه‌های فلسطینی مستقر در غزه را به حملاتی غیرقابل تصور تهدید کرد و گفت «حماس به زودی متحمل ضربه‌ای خواهد شد که انتظارش را ندارد».

آقای نتانیاهو در ادامه تصریح کرد که ارتش اسراییل از روز دوشنبه تاکنون بیش از یکصد حمله هوایی علیه مواضع حماس و جهاد اسلامی در غزه انجام داده است. وی همچنین در این خصوص تاکید کرد: ما با قدرت تمام حملات خود را بیش از پیش تشدید خواهیم کرد.

از سوی دیگر بنی گانتس، وزیر دفاع اسرایيل تایید کرد که ارتش ۵ هزار نیروی ذخیره را برای پیوستن به بدنه نیروهای مسلح فراخوانده؛ اما مشخص نکرد که این تصمیم دقیقا چه زمانی اجرایی خواهد شد.

تنش میان حماس و ارتش اسراییل در حالی به شدت بالا گرفته که خبرگزاری‌ها اعلام کردند که عصر روز سه‌شنبه باز هم زنگ خطر در برخی شهرک‌‌های اسراییل واقع در شمال نوار غره به صدا درآمد.

فرانس‌پرس در گزارشی اعلام کرد که گردان‌های قسام، شاخه نظامی جنبش حماس وعده داده در صورت کشته شدن غیرنظامیان در جریان حملات هوایی اسراییل شهر اشکلون را به جهنم تبدیل خواهد کرد.

حملات راکتی و پاسخ اسراییل به این حملات از نخستین ساعات بامداد روز دوشنبه و در پی پنج روز ناآرامی و درگیری در محوطه مسجد‌الاقصی میان فلسطینیان و پولیس اسراییل آغاز شد.

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین، حماس عصر روز دوشنبه اسراییل را به تشدید حملات راکتی در صورت عدم خروج از محوطه مسجد‌الاقصی و محله شیخ جراح تهدید کرده و ساعاتی پس از آن هم این تهدید را با شلیک بیش از ۱۰۰ راکت به سوی اسراییل عملی کرد.

شدیدترین حملات اسراییل به غزه پس از ۲۰۱۹

حملات تازه اسراییل به غزه بزرگترین حملات در نوع خود پس از نوامبر سال ۲۰۱۹ محسوب می‌شود. ارتش اسراییل در آنزمان طی عملیاتی حساب شده دست به ترور هدفمند یک فرمانده ارشد گروه جهاد اسلامی زد که به ادعای تل‌آویو مسوول حملات بی‌شمار به خاک اسراییل بود.

جهاد اسلامی پس از مرگ فرمانده ارشد خود اقدام به شلیک حدود ۵۰۰ راکت به سوی اسراییل کرد. این اقدام در آن سو با حمله گسترده ارتش اسراییل به مواضع گروه جهاد اسلامی پاسخ داده شد.

اسراییل در آن زمان برای آنکه پیمان ترک مخاصمه با جنبش مقاومت اسلامی فلسطین، حماس را به مخاطره نیاندازد، از حمله به مواضع این گروه فلسطینی خودداری کرد و تنها مواضع جهاد اسلامی را زیر آتش گسترده حملات خود قرار داد.

حملات هوایی دوشنبه شب ارتش اسراییل اما این‌ بار به کشته شدن یک فرمانده ارشد جنبش حماس منجر شد که از ساعات ابتدایی بامداد دست به راکت‌باران شهرهای اسراییلی زده بود.

سکوت شورای امنیت سازمان ملل

جامعه جهانی نسبت به تشدید این درگیری‌ها بسیار نگران است و خواستار خویشتن‌داری هر یک از طرفین و خودداری از اقدامات تحریک آمیز شده است.

این در حالیست که اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد روز دوشنبه در پایان یک نشست ویژه برای بررسی مناقشه جاری در بیت‌المقدس و تنش در نوار غزه بر سر صدور یک بیانیه مشترک به اجماع نرسیدند.

ایالات متحده امریکا، متحد تاریخی و سنتی اسراییل به دیگر اعضا گوشزد کرده بود که انتشار بیانیه‌ای عمومی در شرایط کنونی و این مرحله از تنش مناسب و کارساز نیست.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا در تازه‌ترین سخنان خود در خصوص بحران جاری در نوار غزه از کلیه طرف‌ها خواست تا از تنش بکاهند و تدابیری در جهت آرام شدن اوضاع در پیش گیرند.

سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه به ابراز «تاسف عمیق» از بالاگرفتن تنش بسنده کرد و فرانسه نیز مقامات اسرایيلی را به «استفاده متناسب از زور» در این رویارویی فراخواند.

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email