ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا در یک نشست خبری گفت که این کشور در حال بررسی حمله به مکتب «سیدالشهدا» در کابل است و البته «داعش در گذشته مسوول حملات مشابهی علیه شیعیان در کابل بوده است».

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ وی با تاکید بر اینکه طالبان دست داشتن در این حمله را رد کرده اند؛ از اعلام آتش‌بس ۳ روزه توسط این گروه در روزهای عید فطر استقبال کرده است.

پرایس در پاسخ به این پرسش که آیا چنین حملاتی تاثیری بر برنامه امریکا برای خروج از افغانستان خواهد داشت، گفت: «امریکا به اهدافش در افغانستان یعنی مقابله با القاعده و اطمینان از اینکه خاک این کشور دیگر علیه امریکا استفاده نمی‌شود، رسیده است».

سخنگوی وزارت خارجه امریکا در ادامه بار دیگر تاکید کرد: «نشانه‌هایی وجود دارد که این حمله را می‌توان به داعش و نه طالبان نسبت داد؛ با این حال هنوز این مساله کاملا روشن نیست و ما نمی‌خواهیم پیش از آمدن اطلاعات درباره آن اظهارنظر کنیم».

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که جاوید کوهستانی، کارشناس نظامی و ژنرال بازنشسته افغانستانی چندی پیش بزرگنمایی تهدید داعش در افغانستان توسط مقامات امریکایی را به مساله خروج نظامی از افغانستان مرتبط دانسته و گفته بود که واشنگتن به بهانه حضور داعش، به نوعی در پی ادامه حضور در افغانستان است.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email