وزارت فواید عامه افغانستان اعلام کرده که ساخت جاده جَغل اندازی با طول حدود پنجاه کیلومتر میان افغانستان و چین ادامه دارد.

به گزارش بخش اجتماعی آریاتودی؛ این وزارتخانه در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته که این جاده از منطقه “بزهای گنبد خورد” در پامیر بدخشان شروع تا انتهای ولسوالی واخان ولایت بدخشان امتداد دارد که تقریبا به مرز چین می‌رسد.

وزارت فواید عامه میزان پیشرفت کار این جاده را ۱۵ درصد اعلام کرده است.

این وزارت افزوده است که براساس برنامه دولت افغانستان این جاده بخشی از دهلیز واخان را تشکیل خواهد داد که گامی در راستای ااتصال منطقه‌ای افغانستان و تبدیل این کشور به یک کشور سیاست اقتصاد محور است.

واخان منطقه کوهستانی در بدخشان است که قبلا تردد موترها در آنجا ممکن نبود. اکنون این وزارت ساخت جاده جغل اندازی را آغاز کرده که در آینده قیرریزی خواهد شد و به عنوان گذرگاهی میان چین و افغانستان استفاده خواهد شد.

هزینه ساخت این جاده، بیشتر از ۳۶۹ میلیون افغانی (حدود ۵ میلیون دالر) اعلام شده که با ۲۲ شورای محلی کار ساخت آن قرارداد شده و هزینه آن توسط دولت افغانستان پرداخت می‌شود.

ولسوالی واخان افغانستان، در ارتفاعات ولایت بدخشان قرار دارد، دارای شرایط آب و هوایی سرد و برفی است. به گفته وزارت فواید عامه به همین دلیل کار ساخت این جاده به کُندی پیش می‌رود.

وزارت فواید عامه گفته که مسیر واخان نه تنها یک راه کوتاه میان چین و افغانستان است که از طریق آن مواد اولیه و تولیدات دو کشور نیز تبادله خواهد شد و علاوه بر آن به گردشگران برای رسیدن به پارک ملی واخان نیز کمک می‌کند.

ولسوالی واخان بدخشان در سال ۱۳۹۳ به عنوان دومین پارک ملی افغانستان معرفی شد. واخان یکی از مناطق بکر و دست نخورده در دنیا است.

دهلیز واخان، دره باریکی در کوه‌های مرتفع در شرق ولایت بدخشان است.

واخان اکنون نیز یکی از مناطق مورد علاقه گردشگران خارجی است که در مهمان‌خانه‌های کوچک محلی در منطقه پذیرایی می‌شوند.

آریاتودی – بخش اجتماعی

Print Friendly, PDF & Email